ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kalın'dan itiraf: İran'la bunu yapmak zorundaydık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Biz dışarıdan aldığımız enerjiye bağımlıyız, yaptırımlar esnasında İran ile bu ticareti yapmak zorundaydık. Bunu başka yollarla yapmayı denemek zorunda kalacağımızı söyledik. Bankalarımız, ekonomi bakanımız işin içine girdi" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 22 Kasım 2017 Çarşamba, 16:51

HABER MERKEZİ- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Reza Zarrab davasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

France 24 televizyonuna konuşan Kalın, Zerrab ile Erdoğan arasındaki bağlantı iddialarıyla ilgili "Cumhurbaşkanımız ile Sarraf veya bu dava arasında hiçbir bağ yok. Cumhurbaşkanının itibarına zarar vermeye çalışıyorlar" iddiasında bulundu.

"Bu politik bir dava mı?" sorusuna Kalın, "Evet, bu siyasi bir dava. Kesinlikle siyasi bir dava" yanıtını verdi.

Kalın, "Bu çok ciddi bir iddia. ABD adalet sisteminin cumhurbaşkanınızı hedef aldığını mı söylüyorsunuz?" sorusuna, şu sözlerle karşılık verdi:

"Bunu hep söyledik. Son derece siyasi motivasyonlu bir dava. Biz, dışarıdan aldığımız enerjiye bağımlıyız, yaptırımlar esnasında İran ile bu ticareti yapmak zorundaydık. Bunu başka yollarla yapmayı denemek zorunda kalacağımızı söyledik. Bankalarımız, ekonomi bakanımız işin içine girdi. ABD'liler bütün bunları biliyor. Şimdi, 3-4 yıl sonra karşımıza Türkiye'de daha önce Gülenciler tarafından gündeme getirilen ve reddedilen bu dava çıkarılıyor. Şimdi birebir aynı suçlama alınıyor ve aynı yargılamayı ABD'de yapıyorlar."

Kalın, Türkiye ile ABD ilişkisine dair bir soru üzerine de şunları söyledi: "ABD ile uzun geçmişe dayalı stratejik ittifakımız var ancak son birkaç yılda, Obama yönetimine kadar geri giden, iki ana sorunumuz bulunuyor. Bir, ABD'nin Suriye'de DEAŞ'la mücadele adına PYD, YPG'ye verdiği destek. İkinci sorun da ABD'deki Gülenci şebeke. Gülenciler ABD'de yerleşikler ve sistemi charter okulları, vize sahtekarlığı ve para aklama yoluyla kendi avantajlarına kullanıyorlar. Şimdi de ABD sistemini Türkiye'ye karşı saldırıya geçmek için kullanıyorlar. Örneğin Sarraf veya Türkiye'deki kamu bankalarından biri olan Halkbank davaları bunun parçası."

'TÜRKİYE, NATO'NUN GÜÇLÜ BİR MÜTTEFİKİ'

İbrahim Kalın, Atatürk ile Erdoğan'ın resimleri nedeniyle kriz olan NATO tatbikatına ilişkin de konuştu. Olayın soruşturulması gerektiğini söyleyen Kalın, Türkiye'nin NATO'nun güçlü bir müttefiki olduğunu belirterek, "Pek çok tatbikata katıldık. NATO'nun 50 yıldan uzun zamandır parçasıyız. Tabii ki bu olay dikkatle incelenmeli, soruşturulmalı. Bir askeri ittifak, böyle katı disiplinli bir sistemde böyle bir şey nasıl olabiliyor" diye konuştu.

Kalın, "Türkiye NATO ile ilişkileri kesmeyi düşünüyor mu?" şeklindeki soruya, "Hayır" yanıtını verdi. "NATO'nun hala sağlam ve açık bir müttefiki misiniz?" sorusunu ise "Öyleyiz, çünkü NATO'nun önemli bir müttefikiyiz" diye cevapladı.