ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kemalbay: Kadınlar özsavunmayla, örgütlenerek şiddetten muaf olabilir

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, grup toplantısındaki konuşmasının büyük bölümünü 25 Kasım’a ayırdı, “Kadınlar ancak özsavunmayla, örgütlenerek, gücünü büyüterek, mücadele ederek devlet ve erkek şiddetinden muaf olabilirler” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 21 Kasım 2017 Salı, 15:12

ANKARA- HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına Figen Yükdekdağ'ı selamlayarak başlayan Kemalbay, “Selam olsun, onun dört duvar arasındaki mücadelesine. Hepimize güç veriyor. Cezaevlerinde dimdik duran yoldaşımız Figen Yüksekdağ, Nuriye’ye çok anlamlı bir mektup gönderdi. Nuriye’yi selamlıyoruz” dedi.

UĞUR KAYMAZ’IN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ

Kemalbay, Selahattin Demirtaş’ı da selamlarken, bugün Uğur Kaymaz’ın ölüm yıl dönümü olduğunu hatırlattı. Kemalbay, “Dün de Dünya Çocuk Hakları Günü idi. Türkiye’de çocukların ne kadar büyük acılar yaşadıklarını, ne kadar savaşın ağır yükünü taşıdıklarını biliyoruz. Raporlar çocukların her gün istismar edildiğini, sömürüldüğünü gösteriyor. Uğur Kaymaz’ın unutturulmaya çalışıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Uğur Kaymaz, evinin önünde babasıyla birlikte kolluk kuvvetlerinin öldürdüğü bir çocuk. Yanına da bir silah koyup terörist süsü vermişlerdi, her zaman yaptıkları gibi. Uğur Kaymaz’ı unutmamak, onu öldürenlerden hesap sormak için yerel yönetimlerimiz Uğur Kaymaz’ın heykelini dikti. Gene devlet şiddetiyle öldürülen Ceylan Önkol’un da ismi parka verildi. Kayyumlar bu hafızayı yok etmek istiyorlar. Onların isimlerini parklardan kaldırdılar, heykelini kaldırdılar. Biz er ya da geç insanlık suçunun hesabını soracağız” dedi.

AYM ERDOĞAN’I COPY-PASTE YAPTI

Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu milletvekili Gülser Yıldırım kararını değerlendiren Kemalbay, “Saray’ın tahakkümü altında bir hukuk sistemi var bu ülkede. İşte bu hukuk sistemi içinde Anayasa’yı, yasaları, demokratik siyaseti koruması gerekirken ondan beklendiği gibi OHAL’i tek adam rejimini korumayı tercih etti. Kararın gerekçesi tamamen bu ülkenin AKP Genel Başkanı’nın beyanatlarından copy paste yapılmış gerekçedir” dedi. HDP’nin haklı ve meşru olduğunu vurgulayan Kemalbay, “Bizleri seçen milyonlara karşı sorumluyuz. Bu mücadeleyi onlarla birlikte sürdüreceğiz. Kimse umutsuzluğa kapılmamalı. Biz, bu karanlığı aşacak güce sahibiz” diye konuştu.

YASALARI ERKEKLER YAPARSA KADINLARA EV İÇİ ROL DÜŞER’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı, ‘25 Kasım, her sene kadınların mücadelesini yükselttiği bir gün. Bizler de Türkiye’de kadın hareketi olarak bu günü hem erkek hem devlet şiddetine karşı dayanışarak sokaklarda anıyoruz” dedi. Erkek egemenliğin saldırılarının arttığına işaret ederek, AKP-Saray rejiminin OHAL’i kadınlara karşı uyguladığını söyleyen Kemalbay, “Bu politikalar, hayatın her alanında kadınların yaşamını kötüleştiriyor. Kadınların kazanımları OHAL bahane edilerek ortadan kaldırılmak isteniyor” dedi. Eğitim sistemini de eleştiren Kemalbay, “Makul kadın tipinin üretildiği bir sistem olarak yaklaşıldığını görmekteyiz. Kadınlar ev içi işlerde görünmeyen emeğinin yağmalandığı aynı zamanda yeniden üretimi hayata geçiren varlıklar olarak görülüyor. Bu iktidar insani yönlerini tamamen yok etti. İnsana bakarken ya asker olarak görüyor ya çocuk doğuran kadınlar olarak görüyor. Kadın cinayetleri iktidarın eril diline ve savaş politikalarına, kutuplaştırıcı politikalara bağlı olarak daha da yoğunlaşıyor. Bu politikalar iktidarın kendi bekasını kurtarmak için ortaya koyduğu politikalar” diye konuştu.

Türkiye’de kadınların çalışma yaşamında yer alamadığını ifade eden Kemalbay, “Kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi, çalışmaya, eğitime erişimi ile mümkün olabilir. Bu olanakları tamamen ortadan kaldıran iktidar politikaları, kadınları eve kapatan, onları sadece aileleriyle birlikte anan iktidar politikaları aslında kadınların yaşadığı sorunların temel kaynağıdır” dedi. Kadınların siyasete katılmasının, eşit temsiliyetin çok önemli olduğunu dile getiren Kemalbay, ekledi: “Çünkü yasaları yapanlar, bütçeleri yapanlar erkek egemen anlayış olduğu sürece, kadınlara ev içi roller, güvencesiz çalışma kalır.”

EV İÇİ EMEK KAMUSALLAŞMALI

Kadınların üretimdeki emeğinin karşılığını tam olarak alamadığı gibi ev içindeki emeklerinin de görülmediğini söyleyen Kemalbay, kadınların çoğunlukla tarım, ev eksenli ve parça başı işlerde güvencesiz bir şekilde çalıştığını hatırlattı. Kemalbay, “Bunlar kadınları köleleştiren büyük bir sömürüye maruz bırakmaktan başka bir şey değildir. Sermayeye ucuz emek sağlamanın bir yoludur. Bizler diyoruz ki; kadınların istihdamı gerçekten isteniyorsa o zaman bakım hizmetlerinin ev içi emeğin kamusallaşması lazım. Çocukların parasız kreşlerde kaliteli eğitim almasını sağlarsanız ve eşit bir şekilde kreşleri yaygınlaştırırsanız, o zaman kadınlar da kendilerini geliştirme, sosyal hayata katılabilme açısından kendini daha özgür hissedecektir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Müslüman kadınlar 15 çocuk doğurun çünkü teröristlerin 15 çocuğu var” dediğini hatırlatan Kemalbay, hem kadınlar arasında ayrım yaptığını hem de Kürtleri düşmanlaştırdığını kaydetti.

“Bizler Türkiyeli bütün kadınlara sesleniyoruz” diyen Kemalbay, şöyle devam etti: “Türkiyeli kadınlar AKP-Saray iktidarının bu politikalarına karşı daha fazla kadın dayanışması diyerek kurtuluşu bulabilirler. Kadınlar ancak özsavunmayla, örgütlenerek, gücünü büyüterek, mücadele ederek devlet ve erkek şiddetinden muaf olabilirler.”

Hayatın her alanında eşit temsili savunduklarını dile getiren HDP Eş Genel Başkanı, AKP’nin meclisteki kadın iradesine yönelik saldırılarını da hatırlattı. Kemalbay, “Biz her yerde kadınlar olarak sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Hayatın her alanında var olmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

ZERRAB NİYE BU KADAR TELAŞLANDIRDI

AKP-Saray rejiminin savaş ve ekonomi politikalarını eleştiren Kemalbay, ittifaklarına da dikkat çekti. Kemalbay, “Ergenekonu'yla MHP’siyle belli bir kesimi alıp kendi ittifaklarını güçlendiriyor. Bugünlerde AKP-Saray rejiminin milli ve yerli politikaları yanına daha fazla milli ve yerli politikalar çekebilmek için Atatürk’e sarılmış durumda. Daha fazla tek adam rejimini tahkim etmek için Zarrab’a sarılmış, Efrîn’e sarılmış durumda. AKP-Saray iktidarı, kendi ömrünü uzatmak, suçlarını örtmek için adeta bukalemun gibi her rolü oynayabiliyor” dedi. “Zarrab sizi niye bu kadar telaşlandırdı” diye soran Kemalbay, “Rıza Zarrab rüşvetleri dağıtırken kara paraları aklarken, suç işlerken, onun rüşvetine muhatap olmuş makaracı bakanı, saat takan bakanı yargılasaydınız bugün belki Zarrab sorununuz da olmayacaktı. Ama siz bakanları yargılamak yerine, onları korudunuz, kolladınız. Şimdi de diyorsunuz Türkiye’ye siyasi bir saldırı yapılıyor. Gerçekten bu ülkenin içinde bulunduğu siyasi iklim, zehirli iklim bizlerin aklıyla alay edecek bu cümlelerin kurulmasına müsaade ediyor. Türkiye’yi ırkçılıkla zehirleyerek, vatan millet diyerek AKP saray rejiminin işlediği suçların üstünü örterek sanki Türkiye’ye karşı bir şey varmış gibi bizleri konumlandırmaya çalışıyorlar. Pis kokular geliyor evet, 4 Aralık’ta da pis kokular ortaya saçılacak ve bu pis kokular ne Atatürk’le ne bayrakla ne de yerli ve milli hamaset nutuklarıyla örtülebilir. Bu halklarımızın sorun değil, Türkiye halklarının meselesi değil bu AKP-Saray rejiminin, Erdoğan’ın sorunudur. Hesap vermesi gereken Erdoğan’dır” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, konuşmasını “AKP-Saray rejiminin suçlarının bedelini bu halk çekmek zorunda değil. Emekçiler çekmek zorunda değil. Kadınların hayatı böyle her geçen gün daha kötüye gitmek zorunda değil. Bizler bunu değiştirebiliriz. Barışın ve umudun güvencesi bizlerin mücadelesidir. Mutlaka ve mutlaka kazanacağız” diye tamamladı.