ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan: 17 Aralık tuzağı ABD'de kuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reza Zarrab davasını "17 Aralık tuzağı başarısız olunca aynısı ABD'de kuruldu" şeklinde değerlendirdi.

Etkin Haber Ajansı / 21 Kasım 2017 Salı, 13:31

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu.

Erdoğan, isim vermeden İranlı işadamı Reza Zarrab'ın ABD'de görülen davasını şöyle değerlendirdi: "Meseleye sadece parti meselesi olarak bakanlar AK Parti'yi de Türkiye'yi de anlamıyor demektir. Kendi çıkarları için partimize ve bize yüklenenlere milletimizin itibar etmemesinin nedeni budur. 17 Aralık'ta en büyük tuzaklardan biri kuruldu. Bu başarısız olunca aynısını ABD'de kurdular."

Erdoğan, daha önce de dile getirdiği, Türk milliyetçiliğinin sembollerinden olan ve daha çok Ergenekon'la anılan "Kızıl Elma hedefi"ni yineledi: "Devletimize ve milletimize yönelik saldırıların çoğunun gerisinde bir şekilde ülkemizle bağlantılı çevreleri görmekten üzüntü duyuyoruz. Türkiye bunları geçecek güçtedir. Şimdilik Kızıl Elmamız ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak dünyanın en büyük on ekonomisi haline gelmektir."

Yarın Soçi'de bir araya geleceklerini söyleyen Erdoğan, "Çok önemli görüşmeler yapacağız. Kimi konularda hala anlaşmazlıklarımız olsa da Rusya ile kurduğumuz yakın ilişkiden elde ettiğimiz neticeler önemli. İran'ın Türkiye'nin hassasiyetlerini gözetmesi önemlidir" dedi.

IŞİD'in ortaya çıkış ve kayboluş sürecinin muammalarla dolu olduğunu söyleyen Erdoğan, "Peki hala neden silah yüklü tırlar Kuzey Suriye'ye veya Suriye'ye gidiyor? Bunları izah etmeleri lazım. Kimse Türkiye'nin kendi bekasını ilgilendiren bu sorunlar karşısında eli kolu bağlı beklemesini beklemesin. Pek çok yerde bir terör örgütü gitmiş yerine başkası gelmiştir. Eli kanlı Esed rejimi hala duruyor. Suriyeli muhalifler neredeyse terörist durumuna düşmüştür" ifadelerini kullandı.