ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rusya: Suriye'de şiddet seviyesi düştü çözüm sürecine geçilebilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Antalya'da yapılan toplantıda, bakanların Suriye'de şiddet seviyesinin siyasi çözüm sürecine geçmeyi sağlayacak oranda düştüğünü saptadıklarını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 19 Kasım 2017 Pazar, 17:05

ANTALYA - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Antalya'da Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları'nın katılımıyla gerçekleşen toplantıyla ilgili açıklamasında, bakanların Suriye'de şiddet seviyesinin siyasi çözüm sürecine geçmeyi sağlayacak oranda düştüğünü saptadıklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın üçlü toplantıyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bakanlar, Suriye'deki çözüm sürecinin tüm konularıyla ilgili derin bir düşünce paylaşımında bulundu. Astana süreci çerçevesinde gerilimi azaltma bölgelerinin işleyişi bağlamında bu ülkedeki askeri-siyasi gelişmelerin ana eğilimleri ele alındı. Taraflar, Suriye'de şiddet seviyesinin Suriye'deki taraflara silahlı çatışmadan siyasi çözüm sürecine geçmeyi sağlayacak oranda düştüğünü saptadı."

Bakanların ayrıca Soçi'de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi ile ilgili hazırlık sürecini görüştükleri belirtilen açıklamada, "Bu inisiyatif, Suriyelilerin arasındaki güvenin yeniden tesis edilmesini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı Kararı'nda öngörüldüğü üzere, birleşik ve güçlü bir Suriye'nin çıkarları için uzlaşma arayışını ve Suriye ulusal diyaloğu düzleminde tüm meselelerin çözümlenmesini hedefliyor" ifadeleri kullanıldı.