ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Samsun 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi

Samsun'da yapılan 2. Olağan Kongrede HDP İl Eş Başkanlıklarına Nuray Bedirkurum ve Cevdet Bakın seçildi.

Etkin Haber Ajansı / 19 Kasım 2017 Pazar, 16:44

SAMSUN - HDP Samsun İl Örgütü 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. SYKP İl binasında gerçekleştirilen kongreye ESP, Devrimci Parti, SYKP ve EMEP temsilcileri katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasının ardından divan belirlendi. Devrim ve sosyalizm şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın kongreye gönderdikleri mektuplar okundu.

Figen Yüksekdağ mektubunda yapılan kongrenin yeni ve daha güçlü bir başlangıç olacağına inandığını belirterek, "Biz içeride, siz dışarıda zulme ve AKP-Saray iktidarına karşı kararlılıkla haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Direnişin, özgürlüğün, emeğin izinden geleceğe yürümeye devam edeceğiz. Faşizmi birlikte durduracağız" dedi.

Selahattin Demirtaş ise gönderdiği mektupta, yapılan kongreyi selamladığını söyleyerek, "Bizim hapiste olmamız ne HDP'yi ne siz değerli yoldaşlarımızı durdurabiliyor. Çünkü biz tek adam hareketi değiliz. Değerli yol arkadaşlarımız kararlılık ve inançla yürüyüşümüzü sürdürmeliyiz, çünkü bu yolun sonunda biz kazanacağız" dedi.

Eş Genel Başkanların mesajlarının okunmasından sonra İl Eş Başkanı Cevdet Bakın söz aldı. Bakın, bugün Türkiye'nin OHAL'le yönetildiğini, adalet kavramının tamamen ortadan kaldırıldığını ifade etti. Bakın, "Türkiye'deki demokrasi sorunu herkesin sorunudur bunun için birlikte mücadele etmek şarttır. Kürtler, sosyalistler yalnız kalırsa bu sefer sıra diğerlerine gelir" dedi. Önümüzdeki süreçte Türkiye'de de Samsun'da da hakları savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Bakın, "Biz durmayacağız faşizmi durduracağız" dedi.

Bakın'dan sonra konuşan HDP PM ve ESP MYK üyesi Murat Çepni bu kongrelerin sadece prosedür olarak yapılmadığını, baskılara karşı bir araya gelmenin aracı olarak yapıldığını kaydetti. Çepni, "Bu süreç bizi sokak siyaseti olarak geriye düşürmüş olabilir ancak HDP'de ısrar, mücadele de ısrar konusunda bizi güçlendirmiştir" diye konuştu.

Kongre daha sonra faaliyet ile mali raporun okunması ve katılan üyelerin konuşmalarıyla devam etti.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde İl Eş Başkanlıklarına Nuray Bedirkurum ve Cevdet Bakın seçildi.