ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BEKSAV: Nâzım Hikmet komünisttir, mücadele insanıdır

Nâzım Hikmet'in eserlerine yönelik sansüre tepki gösteren BEKSAV, "Nâzım Hikmet'in bir aydın olarak safı bellidir: Komünisttir, Bolşeviktir, mücadele insanıdır. Emekçi ve ezilenlerin tarafındadır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Kasım 2017 Cumartesi, 09:18

İSTANBUL- Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) ve Sanat ve Hayat dergisi, yaptığı yazılı açıklamada, Nazım Hikmet'in mirasını sahiplendiklerini belirtti.

Uzun zamandır Nâzım Hikmet'in birçok kitabının, şiirlerinin ve oyunlarının sansüre uğradığının bilindiği belirtilen açıklamada, "Nâzım Hikmet'in mücadeleyle, Ekim Devrimi'yle, sosyalizmle kurduğu ilişki sanki yokmuş gibi hareket eden egemenler, burjuva yayıncılar Nâzım Hikmet'in eserlerine sansür uygulamaktan çekinmemiştir" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: Nâzım Hikmet'in bir aydın olarak safı bellidir: Komünisttir, Bolşeviktir, mücadele insanıdır. Emekçi ve ezilenlerin tarafındadır. Onun eserlerini, yarattığı değerleri salt bir metaya dönüştürenler, onun komünistliğini, mücadele çağrılarını, devrime duyduğu aşkı eserlerine, şiirlerine sansür uygulayarak yok etmeye çalışıyorlar. Nâzım Hikmet'in yarattığı şiirler, oyunlar, romanlar kapitalizmi yıkmaya çalışan emekçilerin ve ezilenlerin mücadelesini büyütmeye çalışan, şovenizme karşı halkların eşitliği mücadelesi veren demokrasi, devrim ve sosyalizm yaratıcılarının, yapıcılarının şiirleri, türküleri, tiyatrolarıdır."

Nâzım Hikmet'in "Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim" kitabında sansür uygulayan Yapı Kredi Yayınları'nı protesto etmek için yapacakları eylemi, yayınevinin yeniden basılacağının açıklanması üzerine iptal ettiklerini belirten BEKSAV, yapılacak çalışmayı titizlikle inceleyeceklerini kaydetti.

Açıklamada, "Nâzım Hikmet'in mirasını sahipleniyoruz. O bir komünisttir, devrim ve sosyalizm mücadelesi vermiş bir aydın sanatçıdır, mücadele insanıdır; devrim ve sosyalizm mücadelesine şiirleriyle, oyunlarıyla ve aydın tavrıyla hala ışık taşımaya devam ediyor."