ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cerrattepe soru önergesi 1 yıl sonra yanıtlandı

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun, Cerrattepe'nin talan edilmesinin önünü açan maden ocaklarına verilen ruhsatla ilgili Bakan Albayrak'ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde 1 yıl sonra yanıt geldi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Kasım 2017 Cuma, 10:29

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Mehmet Bekaroğlu'nun geçen sene 2017 bütçesi görüşmelerinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a Cerrattepe ile ilgili yönelttiği soruya 1 yıl sonra yanıt geldi.

Geçtiğimiz yıl TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2017 bütçesi görüşülürken 8 Kasım 2016 tarihinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bütçesinde Bekaroğlu, Bakan Albayrak'ın yanıtlaması için "Artvin'de meşhur Cerrattepe'yi soracağım. Cengiz İnşaatın, maden ocağı açmak için sadece 40 hektarlık bir alanda izin aldığı söyleniyordu. Sonra anlaşıldı ki 406 hektarlık ruhsat verildiği görülüyor. Bu bütün Artvin şehir merkezini kaplıyor. Bu konuda bir açıklama yapabilir misiniz? Bir de bu Cengiz İnşat sadece bakır mı yoksa tüm madenler ve altın araması da yapıyor mu?" sorusu yöneltmişti.

Bakan Albayrak, 2017 bütçesinin görüşülmesinden 1 yıl sonra Bekaroğlu'na yazılı olarak şu yanıtı gönderdi:

"Söz konusu saha için ilk verilen işletme projesinde altın ve bakır işletme izni istenmiştir. Ancak, ruhsat sahibi tarafından yeraltı üretim metoduna göre bakır işletilmesinin ekonomik olduğu tespit edildiğinden, işletme izni bakır olarak belirlenmiştir. Ayrıca bir alanın ruhsat sahası olması bu alanda çalışılabilecek olduğu anlamına gelmemekle birlikte işletme izni alanı toplam 239,12 hektar olarak verilmiş olup, işyeri açma ve çalışma ruhsatı 5,21 hektardır. Çalışma alanında herhangi bir yerleşim yeri bulunmamaktadır."