ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Karakuş: Resimlerimde kadının karanlıkla savaşan yönünü açığa çıkardım

Ankara'daki 10 Ekim Barış mitingine yönelik IŞİD saldırısında ağır yaralanan Günay Karakuş, yaşadığı karanlık günleri resimlerle harmanladı. Resimlerinde kadının karanlıkla savaşan yönünü ortaya çıkardığını dile getiren Karakuş'un sergisi 22 Kasım'a kadar devam edecek.

Etkin Haber Ajansı / 17 Kasım 2017 Cuma, 13:20

ANKARA (Pınar Gayıp)- Günay Karakuş, Ankara'da düzenlenen barış ve demokrasi mitingine giden binlerce kişiden biri. IŞİD'in Barış mitingine yönelik gerçekleştirdiği katliamda üniversiteden iki arkadaşını ve sağ bacağını kaybetti.

Karakuş, hastanede 4 ay tedavi gördü. Yoğun bakımdan çıkar çıkmaz da yeşil elbiseli bacağında çiçekler açan bir kadın resmetti. Bu resimle insanların ilgisini çeken Karakuş, gösterilen dayanışmayla resimler yapmaya başladı.

Sergisini 15 Kasım'da açan ve yoğun ilgiyle karşılaşan Karakuş, ETHA'ya konuştu. Çocukluğundan bu yana resim çizdiğini ancak teknik için eğitim alma şansı bulamadığını söyledi. Karakuş, "10 Ekim katliamında sağ bacağımı kaybettim, 4 aylık bir tedavi sürecim oldu. O sürede resim çizdim. İlk resmim yeşil elbiseli bacağında çiçekler açan kadındı. Resim çizdiğimi farkeden doktorlar bunun bana iyi geldiğini söyledi, ziyaretime gelenlerde bana çok destek oldu" dedi.

Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği'nde okuyan Karakuş, yarım kalan eğitimi için tekrar Adana'ya gitti. Tedavisi için sık sık geldiği Ankara'da Kızkardeşim Derneği'yle tanıştı. Daha önce yağlı boya eline almadığını söyleyen Karakuş, dernekteki arkadaşlarının önerisiyle yağlı boyayla çalışmaya başladığını belirtti.

Karakuş, "Ankara'ya sık sık geliyordum. Kızkardeşim Derneği'ne uğradım. Bana sergi fikrini önerdiler. Ardından yağlı boyaya başladım. Yaklaşık bir yıldır yağlı boya yapıyorum" ifadesini kullandı.

'KARANLIK DÖNEMİMİ RENKLERLE HARMANLADIM'

Sergisine "Ekinoks" ismini veren Karakuş'un, resimleri de kadın suretlerinden oluşuyor. Karakuş, bunun nedenini ise şöyle açıkladı: "Kadının görünmeyen emeğinin görünür kılmak için kullandım. Kadınların yüzünde hüzün, keder var. Serginin adı olan 'Ekinoks' gece-gündüz eşitliği anlıma geliyor. Karanlık bir dönem yaşadım, huzur kaybı yaşadım. O karanlık dönemi resim yaparak, renklerle harmanlayarak eşitlediğimi düşünüyorum. Kadının, karanlıkla savaşan yönünü ortaya çıkardım, kadın dayanışmasını, kadının direncini açığa çıkardım."

İlk günden yoğun ilgi gören Karakuş'un sergisi 22 Kasım'a kadar devam edecek. Karakuş, serginin geliriyle tedavi masraflarını karşılayacak.