ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İÜ öğrencileri: 10 Ekim soruşturmaları iptal edilsin

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 10 Ekim katliamı protestolarına katıldıkları için haklarında soruşturma açılmasını protesto ederek "10 Ekim soruşturmaları iptal edilsin" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Kasım 2017 Perşembe, 13:45

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 10 Ekim katliamı protestolarına katıldıkları için haklarında soruşturma açılmasını protesto etti.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'nde yapılan eylemde "10 Ekim'i anmak suç değildir", "10 Ekim soruşturmaları iptal edilsin", "Faşist saldırıların hesabı sorulacak" dövizleri açıldı.

67 ÖĞRENCİ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Eylemde üniversitesi öğrencileri adına yapılan konuşmada, 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybedenleri İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Havuzlu Bahçe'de yapmak istedikleri eyleme polis ve özel güvenliğin saldırdığını ve 67 öğrencinin gözaltına alındığı hatırlatıldı. Gözaltına alınan 67 öğrenci hakkında "disiplin soruşturması" açıldığı belirtilen konuşmada, "Üniversite öğrencileri olarak bizler, 'Üniversitelilere açılan bu soruşturmaların esas amacı bizleri yıldırmak, bütün muhalif sesleri susturmakdır.' demek için 2 gündür soruşturmaların yapıldığı Adalet Meslek Yüksekokulu önündeydik" diye kaydedildi.

Bugüne kadar açılmış tüm soruşturmalar gibi bu soruşturmanın da hukuksuz olduğu vurgulanan konuşmada, "Bu soruşturma da AKP'nin üniversite öğrencilerinin sesini kısma çabasından başka bir şey değildir" diye belirtildi.

'ESAS YARGILANMASI GEREKENLER KATLİAMA GÖZ YUMANLARDIR'

Eylemde yapılan konuşmanın devamında, "Üniversite öğrencilerinin şiir okumasına bile tahammül edemeyenler, yapmak istediğimiz anmada Ankara'daki katliamda yaralanan arkadaşımızı gözaltına aldı ve sonrasında arkadaşımıza okuldan uzaklaştırma cezası verdi. İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak yeniliyoruz, esas yargılanması gerekenler bizler değiliz, yargılanması gerekenler bu katliama göz yumanlardır" diye kaydedildi.

'MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Üniversitesi öğrencileri adına yapılan konuşmanın devamında, "Ankara Garı önündeki saldırıda katledilen arkadaşlarımız oraya daha güzel bir dünyayı kurmanın umuduyla gitmişlerdi, bizler de buradan söz veriyoruz onların hayallerindeki dünyayı kuracağız, bizleri susturmak, sindirmek, korkutmak için açılan bu soruşturmalar karşısında sessiz kalmayacağız, mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz" diye kaydedildi.