ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

DİSK-AR: Stajyerlerle istihdam arttırıldı!

DİSK-AR, işsizlik ve istihdam verilerini değerlendirerek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı rakamların aldatıcı olduğunu belirtti. DİSK-AR'a göre, istihdam artışı stajyer ve kursiyer sayılarındaki artıştan kaynaklanıyor.

Etkin Haber Ajansı / 15 Kasım 2017 Çarşamba, 15:37

HABER MERKEZİ- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR), TÜİK'in açıkladığı işgücü istatistiklerini değerlendirdi. Gerçek işsiz sayısının 6 milyon olduğunu belirten DİSK-AR, istihdam artışının da gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti.

İstihdam artışının stajyer ve kursiyer sayılarındaki artıştan kaynaklandığını, bu kişilerin kanun önünde işçi sayılmadığını ve zorunlu sigortaya tabi olmadıklarını bildiren DİSK-AR, hazırladığı raporda SGK ve TÜİK verilerini inceledi. Rapora göre, 1 milyon 355 binlik istihdam artışının 1 milyon 128 binini stajyer, kursiyer ve bursiyerler oluşturuyor. Bu da istihdam artışı verilerindeki aldatmacayı ortaya çıkarıyor.

Raporda işsizlik oranıyla ilgili "Standart işsizlik oranı yüzde 10,6 olarak açıklanmasına rağmen diğer işsizlik türleri vahameti korumaktadır. Yüksek öğrenim işsizliği yüzde 14,1, kadın işsizliği yüzde 15, tarım dışı kadın işsizliği 20,5, genç işsizliği 20,6, ne istihdam ne eğitimde olan gençlerin oranı yüzde 28, kentsel genç kadın işsizliği ise yüzde 26,1 olarak gerçekleşti" denildi.

DİSK-AR, işsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı, güvenceli artış sağlanması için bir dizi öneride bulundu:

-İş başında eğitim adı altında çırak, stajyer, kursiyerlerin ve bursiyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmelidir.

-“Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

-Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.

-İstihdam artışlarında kamunun payı dikkate değerdir. Kamu istihdamının artırılması, kamuda eğreti ve güvencesiz çalışma biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlanması yaşamsal önemdedir. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı ve kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

-Güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli, tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir. Kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır.

-Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun “insana yaraşır iş” yaklaşımı temelinde herkese güvenceli ve nitelikli işler sağlanmalıdır.

-Kiralık işçilik yasası (6715) Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmelidir.

-Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

-Toplum yararına çalışma programları kapsamında çalıştırılanlar daimi işçi statüsüne geçirilmelidir.

-İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmelidir.

-Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır.