ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Taşeron işçileri yaşam savunucularına saldırdı

Uskumrüköy Kavşağı'nda yol genişletme için başlayan ağaç kesimini yerinde izlemek için bölgeye giden yaşam hakkı savunucularına taşeron işçileri saldırdı. KOS aktivistlerini darp eden saldırganlar bir yaşam savunucusunu bıçakla yaraladı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Kasım 2017 Cuma, 14:11

İSTANBUL- Sarıyer, Uskumruköy Kavşağı'nda yol genişletme için ağaç kesimlerine karşı kesim bölgesine giden Kuzey Ormanları Savunması (KOS) aktivistlerine taşeron çalışanları saldırdı.

Geçtiğimiz Eylül sonunda İBB'nin Sarıyer-Uskumruköy Kavşağı'nda yol genişletme için başlattığı ağaç kesimlerine karşı Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması eylemler düzenlemiş, konu hakkında İBB meclisini ziyaret etmişti.

Bu eylemlerin kamuoyunda yankı uyandırmasının ardından yol genişletme çalışmaları bir süredir hava karardıktan sonra devam ediyor. Kesim haberini alan yaşam savunucuları dün akşam gelişmeleri yerinde gözlemek ve kayıt almak için Uskumruköy Kavşağı'na gitti. Taşeron işçiler kesim hakkında bilgi almak isteyen iki KOS aktivistini önce sözlü taciz etti ardından saldırdı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kuzey Ormanları Savunması (KOS) "Çıkan arbedede KOS ve SKD aktivisti Oruç bacağından bıçaklandı, ölümle tehdit edildi" dedi. Jandarmanın olay yerine geldiğinde saldırganlara müdahale etmediğine dikkat çekilen açıklamada, "Yaşam savunucuları jandarma aracına bindirildi. Ancak bıçaklı saldırgan hızını alamayıp aracın kapısını açmaya çalıştı, kapıyı yumrukladı ve tehditlerine devam etti" ifadesini kullandı.

JANDARMANIN TUTUMU SALDIRGANLARDAN YANA

KOS, şöyle devam etti: "Bıçakla bacağından 5cm derinliğinde yaralanan Oruç tedavisi ardından hastaneden taburcu edildi. Zekeriyaköy Jandarma Karakolu'nda ifadeleri alınan yaşam savunucuları saldırganlardan şikayetçi oldular. Saldırganların bölgede hafriyat işlerini de yapan ve İBB'nin Uskumruköy Kavşağı'ndaki kesimler için taşere ettiği bir firmada çalıştıkları öğrenilen ilk bilgiler arasında. Jandarmanın bıçaklı yaralamaya karşı olay yerine geldiğinde saldırganlara müdahale etmemesi, jandarma aracı yumruklanmasına rağmen 'araçta zarar yok' diyerek olayı geçiştirmesi, yaralamaya karşı tek bir göz altı olmaması son dönemde yaşam savunucularına karşı yapılan bu tip 'sivil' saldırı girişimlerinin nasıl cesaretlendirildiğini de gösteriyor."

KOS, bir arada durmaya tek bir ağaç için direnmeye devam edeceklerinin altını çizdi.