ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Üniversite Öğrencileri 6 Kasım'da Beyazıt'ta buluşuyor

İstanbul'da üniversiteliler YÖK'ün kuruluşunun 37. yılında özgürlük ve gelecek için 8 Kasım'da Beyazıt Meydanı'nda buluşacak.

Etkin Haber Ajansı / 04 Kasım 2017 Cumartesi, 15:48

İSTANBUL - Üniversite Öğrencileri, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kuruluşunun 37. yılında protesto edecek.

Üniversite Öğrencileri yaptıkları çağrı açıklamasında, 12 Eylül faşist darbesinin kurumu YÖK'ün, üniversiteleri muhafazakar ve sermaye yararına yapılandırmak için elinde geleni yaptığını belirterek, "'Tek bir insanın değil, hepimizin özgürlüğü ve geleceği' için 8 Kasım 13.00'da Beyazıt Meydanı'nda buluşuyoruz" dedi.

Üniversite Öğrencileri'nin çağrı metninde "Kurulduğu günden beri gençliğin tavrını esirgemediği YÖK, bugün de görevini AKP güdümünde yerine getirmektedir. Tayyip Erdoğan diktatörlüğünün tam olarak elinde bulundurduğu bu yapı üniversitelerimizi muhafazakar ve sermaye yararına yapılandırmak için elinden geleni yapmaktadır" denildi.

Açıklamanın devamında, "Ülkeyi ancak OHAL ile yönetebilen Tayyip Erdoğan, çıkardığı KHK'larla akademisyenleri bilimden, sanattan ve öğrencilerinden koparmayı amaçlamıştır. Bütün yetkileri elinde toplamaya çalışmış ve üniversitenin seçtiği değil kendisinin istediği yandaş rektörleri atama usulü ile üniversitelere yerleştirmiştir. Yandaş rektörler, özel güvenlik ve polise sınırsız yetkiler vermiş üniversitelilerin attıkları her adımı takip etmeye çalışmışlardır. Özel güvenliğin ve polisin işlevsiz kaldığı noktada besledikleri çeteleri devreye sokmuşlardır. Fakat unuttukları bir şey var!" diye belirtildi.

Üniversite Öğrencileri, "Özgürlüğün yerini tahakküm aldığında gençlik 'dur' diyecek iradeye sahiptir. Bir araya gelme isteğinin karşısında 'yalnız kalacaksınız' dendiğinde üzerlerindeki ölü toprağını atarak birlikte yaşayabilecek ve karanlığı birlikte göğüsleyebilecek güçtedir. Gezi'de nasıl yan yana olduysak bugün de birlikte direneceğiz. 'Tek bir insanın değil, hepimizin özgürlüğü ve geleceği' için 8 Kasım 13.00'da Beyazıt Meydanı'nda buluşuyoruz" diye kaydetti.