ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sanat ve Hayat dergisinin yeni sayısı çıktı

Sanat ve Hayat dergisinin yeni sayısı, Ekim Devrimi'nin 100. yıl dönümü nedeniyle "Devrim" ana konusuyla okurlarıyla buluştu.

Etkin Haber Ajansı / 01 Kasım 2017 Çarşamba, 12:11

HABER MERKEZİ- Sanat ve Hayat dergisinin merakla beklenen yeni sayısı çıktı. Derginin yayımlanma tarihinin Ekim Devrimi'nin 100. yıl dönümüne denk gelmesi sebebiyle Tartışma Kültürü bölümünün ana konusunu "Devrim" oluşturdu.

Kutsiye Bozoklar'ın "Hangi Kültür?" başlıklı yazısının yanı sıra P. Deniz Tekin'in "Devrim Başlıyor" yazısı, Ekim Devrimi'nin öncesi, anı ve sonrasında yeni yeni formlar kazanan devrimci sanatın temel izleğini anlatıyor.

Mevsimler bölümünün okları, bu kez "popüler kültür/popüler dergiciliği" hedef alıyor. B. Sadık Albayrak Türkiye'deki dergicilik serüvenini, kalibrenin neden ve nasıl düştüğünü anlatırken, Hikmet Işık popüler dergiciliğin anlamsızlığını bir çok referansla ortaya seriyor. Genç yazar Hakan Güngör, yakın zamanda gündeme gelen şairlerin mezarlarının tahrip edilmesinden hareketle, "şair mezarlarını" merkezde tutan hareketli ve eğlenceli bir yazısıyla daha derginin sayfalarındaki yerini alıyor.

Harman bölümü, bu sayıda da son derece zengin. Öyküleri, şiirleri, masalları ve denemeleriyle dergide yer alan isimler sırasıyla; Mustafa Angın, Onur Koca, İsmet Alıcı, Serkan Ece Şengül, Berdar Doğan, Sevde Aycıl, Güneş Kara, Ruhan Mavruk, Ulaş Ömer Sezgin, Tan Doğan ve İbrahim Kamer.

Mozaik bölümünün konukları, Kürtçe bir öykü, Çeçence ve Osetçe birer masal ve Arapça bir şiir.

Çentik'te ise "devrim dokusu" son derece belirgin olacak şekilde hazırlanmış. Vladimir Mayakovski, Hristo Botev, Cesar Vallejo, Konstantin Simonov, Vesselin Hançev, Sergey Yesenin Çentik'in konukları.

Pano'da Yener Orkunoğlu yazısında Türkiye'de gericiliğin ve muhafazakarlığın tarihsel kökenleri irdelenirken, BEKSAV emekçisi İnan Söker, BEKSAV'ın düzenlediği Direniş Günleri'yle ilgili yazıyla derginin sayfalarında yerini almış. Pano'nun bir diğer yazısı ise Alevilik ve edebiyat üzerine pek çok konferans veren Haydar Karataş. Karataş, Dersim üzerine hacimli bir yazıyla Sanat ve Hayat okurlarına selam gönderiyor.

Emin Karaca, Ayraç bölümünde Nâzım Hikmet hakkında yazılan kitaplardaki vahim hatalar üzerine yazmaya devam ediyor.

Öte yandan Sanat ve Hayat dergisinin abonelik kampanyası devam ediyor. İnternet üzerinden abone olmak isteyen okurlar sanatvehayat2015@gmail.com ya da beksav2014@gmail.com adreslerine mail yazabilir ya da 0544 538 30 93 No'lu telefondan dergiye ulaşabilir.