ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Direnişçilere atfedilen Söz Uçar'a ödül

KHK ile ihraç edilen Nuriye, Semih ve Veli'nin mücadelesini konu edinen "Söz Uçar" adlı kısa film, dünya çapında festival yolculuğuna başladı. "Özel Mansiyon" ödülü alan film, Fransa ve Brüksel'in ardından İtalya'da izleyiciyle buluşacak.

Etkin Haber Ajansı / 30 Ekim 2017 Pazartesi, 16:19

HABER MERKEZİ- KHK ile işlerinden atılmalarını direnişle karşılayan akademisyen Nuriye Gülmen, öğretmen Semih Özakça ve sosyolog Veli Saçılık'a atıfla çekilen "Söz Uçar: Kitaplardan Geldiler" kısa film dünya çapında festival yolculuğuna başladı.

Youtube üzerinden yüz binlerce insana ulaşan kısa filmin hikayesi Barış Bıçakçı'ya, yönetmenliği Tufan Taştan'a ait. Filmde Serkan Keskin, Funda Eryiğit, Özgür Çevik, Ahmet Rıfat Şungar, Serdar Orçin ve Rıza Akın rol alıyor.

İZLEYİCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Söz Uçar'ın ilk gösterimi dünyanın en köklü film festivallerinden biri olan 39. CINEMED Uluslararası Akdeniz Film Festivali kapsamında Fransa'nın Montpeller kentinde gerçekleştirildi. Gösterim sonrası yönetmen Taştan ve filmin oyuncularından Eryiğit ve Çevik'in katılımıyla seyircilerle bir söyleşi düzenlendi. Sinemanın direniş ve masalla olan bağının konuşulduğu söyleşiye izleyiciler yoğun ilgi gösterdi.

Belçika'nın Brüksel kentinde gerçekleşen II. Sınırlar Ötesi Balkanlar Film Festivali'nde ise jürinin övgüsünü kazanan kısa film, "Özel Mansiyon" ödülü ile döndü. Ayrıca Kasım ayı içinde İtalya'nın Torino kentinde gerçekleşen Divine Queer Film Festivali kapsamında açılış filmi olarak gösterilecek olan Söz Uçar 10-12 Kasım tarihleri arasında Torina'da seyirciyle buluşacak.

FİLM EKİBİNE VİZE ENGELİ

Öte yandan 2-5 Kasım tarihleri arasında Amerika'nın Seattle kentinde gerçekleşecek 5. Seattle Türk Filmleri Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü kazanan kısa film, ABD ve Türkiye arasındaki vize krizi sebebiyle ödül törenine ve gösterim sonrası gerçekleşecek söyleşiye katılamayacak.