ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ekim Devrimi'nin 100. yılı marşlarla kutlanacak

Ekim Devrimi'nin 100. yılına ilişkin etkinliklerini bu akşam vereceği "Ekimi Devrimi'ni marşlarla kutluyoruz" konseriyle başlatacak olan BEKSAV, "Gelin büyük bir koro olalım" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Ekim 2017 Cumartesi, 11:01

İSTANBUL - Ezilenlerin umudu olan Ekim Devrim'i 100. yılında. Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), devrimin 100. yılını bir dizi etkinlikle kutluyor.

"Ekim Devrimi'ni marşlarla kutluyoruz" şiarıyla bu akşam Su Gösteri Sanatları Merkezi'nde bir konser düzenleyecek olan BEKSAV, haftasonu ise gerçekleşecek panellerle devrimin güncelliğini tartışacak.

BEKSAV Yönetim Kurulu Üyesi İnan Söker, 100. yıla ilişkin etkinlik programını ETHA'yla paylaştı. Bu akşamki konserle etkinliklerinin startını vereceklerini kaydeden Söker, ezilenlerden yana taraf olmaya devam edeceklerini vurguladı. "Ekim Devrimi'nin 100. yılında marşlarımızı hep bir ağızdan söyleyeceğiz” diyen Söker, dünya devrim marşları ve coğrafyamızın marşlarından oluşan bir repertuarla sahne alacaklarını kaydetti. Ekim Devrimi'nin sadece siyasal olarak bir çığır açmadığına dikkat çeken Söker, "Nasıl ezilenlerin umudu olduysa Ekim Devrim'i, burjuva sanat anlayışına karşı da önemli bir direnç yarattı. Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika şiarımızla Ekim Devrimi'nin yarattığı sanat anlayışının ürünü eserler bizlere yol gösteriyor" ifadesini kullandı.

BEKSAV'ın sanatıyla ve sözüyle hep bir taraf olduğunun altını çizen Söker, şöyle devam etti: "Ezilenlerden yana faşizme ve sömürüye karşı ezgilerimizle bir ses olma gayesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeri geldi sokakta yeri geldi meydanlardaydık. Şimdide tüm dostlarımızı tek bir ağız olup marşlarımızı birlikte söylemeye çağırıyoruz. Gelin büyük bir koro olalım."

BEKSAV'ın 4-5 Kasım etkinlikleri ise şöyle:

- 4 Kasım Cumartesi

13.00: Devrimin dünü bugünü
16.00: Devrimin güncelliği

- 5 Kasım Pazar

13.00: Devrim ve sanat
16.00: Devrim tiyatro/sinema