ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kuzey Suriye 1. Kooperatif Konferansı Derik'te başladı

Kuzey Suriye 1. Kooperatifler Konferansı Qamişlo Kantonu'nun Derik kentinde toplandı.

Etkin Haber Ajansı / 20 Ekim 2017 Cuma, 16:34

DERİK- Kuzey Suriye 1. Kooperatifler Konferensı Qamişlo Kantonu'nun Derik kentinde toplandı.

Konferansa Cizre Kantonu Özerk Yönetim Eşbaşkanı Abdülkerim Saruhan, Minbiç Ekonomisi temsilcileri, Kobane ve Cizre kantonu kooperatif üyeleri, İHD, SYPG, Kongra Star Ekonomi komitesi, TEV-DEM Ekonomi Komitesi katıldı.

İki gün sürecek olan Konferans devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Divan seçiminin ardından açılış konuşmasını TEV-DEM Koordinasyonu adına Asya Abdullah yaptı.

Asya Abdullah konuşmasına Rakka şehitlerini anarak başladı. Asya Abdullah, "YPG-YPJ öncülüğünde IŞİD faşizminin başkenti Rakka'da direndik ve özgürülüğü elde edene kadar savaştık" dedi. Halkların özgür yaşam ve ortak iradesine saldırıların son bulmadığını belirterek Asya Abdullah, bunun egemenlerin içinde bulunduğu krizden dolayı olduğunu söyledi. Asya Abdullah, "Bu krizden çıkış yolu halkların kardeşliği ve demokratik yaşamıdır" dedi. "Bu felsefe hep kazanacak" diyen Asya Abdullah, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna ilişkin haberleri hatırlatarak, "Sayın Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu netleşene, bir heyetle görüşmesi sağlanana kadar kimse rahat olmamalı ve tüm eylemler önderliğe adanmalı" diye kaydetti. Kürt halkına dönük bölge gerici devletlerinin ve emperyalistlerin kirli ittifaklarını değerlendiren Asya Abdullah, gerçekleştirilen saldırıları kınadı ve saldırılara karşı sonuna kadar direneceklerini vurguladı.

İlki gerçekleştirilen kooperatif konferansına ilişkin ise Asya Abdullah, "Bu konferans çok büyük başarılara yol açacaktır. İlk defa bir tecrübe kazanıyoruz ama geliştirilecektir. Halklarımızın ekonomik durumunu özgürleştirmek için, çok büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Ekonomideki kadın iradesinin, emeğinin öncülüğüne de değinen Asya Abdullah, "Kadın emeği ve iradesini, gücünü, örgütlülüğünü güçlendirmede çok önemli bir rol oynadı. Kadınlar bu alanda da öncülük etti" dedi. Asya Abdullah, Rojava'da başlayan ve Kuzey Suriye'ye yayılan devrimin ekonomik ve siyasi ambargolara rağmen gerçekleştiğini ifade eden Asya Abdullah, devrimin geliştirilmesinde açığa çıkan büyük bir iradeye vurgu yaptı.

Asya Abdullah'ın ardından Cizre Kantonu Özerk Yönetim Eşbaşkanı Abdülkerim Saruhan söz aldı. Saruhan, Rojava devriminin her alanda bir devrim gerçekleştirdiğini söyledi. Zorluklarla savaşarak bugünlere gelindiğini ve devrimin kazanımlarını bugün açığa çıkmaya başladığına vurgulayan Saruhan, "Ekonomi alanında yapılan düzenlemelerin, kooperatiflerin bir toplum sisteminin inşaası bakımından önemli bir rolü oldu" diye belirtti. Özgür bir ekonomi oluşturmada kooperatiflerin önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Saruhan, Kuzey Suriye topraklarında özgür ekonomiye dayalı bir sistem inşa edilmek istendiğini vurguladı.

Konferans Abdullah Öcalan'ın ekonomiye ve kooperatif sistemi ve özgür bir toplum ekonomisine dayalı perspektifleri Kongra Star Ekonomi Komitesi üyesi Medya Serxwebun tarafından okundu.

Konferans Kuzey Suriye bölgelerinden sunulan raporlar, değerlendirmelerle devam ediyor.