ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Efes limanı yat turizmine açılıyor: Yoksula SİT zengine al da git

Başbakan Yıldırım'ın talimatıyla, antik kent Efes'e liman yat turizmine açılacak. Kesinlikle doğal ve tarihi mirasın yok edileceğini kaydeden EfesÇed Başkanı Karadağ, "Efes, tarihi bir kenttir. Dünyanın, yedinci harikası olan bu kent, UNESCO tarafından korumaya alındı. Efes Antik Kent, deşilirse artık bitmiştir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 18 Ekim 2017 Çarşamba, 12:40

İZMİR (Pınar Gayıp)- Başbakan Binali Yıldırım'ın 2011 yılında seçim öncesinde hayata geçirmeyi vadettiği "35 İzmir Projesi" alanında yer alan İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki antik Yunan Kenti Efes'e "antik kanal" adı altında açılacak. Çevreciler, doğa ve tarihi mirası yok edecek kanalın inşasına karşı.

Tarihi açından önemli değere sahip olan Efes, Dünyanın 7. harikası unvanına sahip Artemis Tapınağı başta olmak üzere birçok eseri bünyesinde barındırıyor. Kent, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldı.

Doğaya düşman olan AKP/Saray iktidarı, şimdi de kentin limanını yat gezilerine açılması için çalışma başlattı.

Efes Antik Kenti'nin limanından 2 bin 500 yıl içinde, deniz yaklaşık 9 kilometre çekildi. 35 İzmir Projesi, 6 bin 130 metre uzunluğundaki kanalın girişindeki 600 metrelik bölüm ile yat limanını kapsıyor. İlki bir yıl içinde tamamlanması hedeflenen proje iki etaplı gerçekleşecek. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun açıklamasına göre; projenin ilk etabı yatların girişini sağlamak için Pamucak sahiline 600 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde giriş kanalı yapılacak. Teknelere kısa süreli park imkanı sağlayan yat limanın boyu 250, eni ise 100 metre genişliğinde olacak.İlk etap için doğal SİT alanı olan bölgeye bin 620 kazık çakılacak, giriş kanalının duvarları dikdörtgen kesme taş bloklarla kaplanacak.

'1. DERECEDE DOĞAL VE ARKEOLOJİK SİT ALANI'

Bu projenin doğayı, tarihsel ve kültürel yapıyı derinden etkileyeceğine dikkat çeken EGEÇEP'in bileşeni Efes Çevre Doğa ve Kültür Derneği (EfesÇed) Başkanı Tekin Karadağ, projeyi ETHA'ya değerlendirdi. Pamucak kıyılarının kuzeyinde denize dökülen bataklık alanın Kuş Cenneti'nin, 1. derece doğal SİT alanı, 1. derecede Arkeolojik SİT alanı olduğunu vurgulayan Karadağ, şunları söyledi: "Sulak alanları belirleyen alanların içinde olduğu o kanal açılırsa, tuzlu suyu Efes'e kadar gelecek. En az 5 metre derinlikte kanal eşilecek. Eşildiği zamanda deniz suyu, yeraltı sularını tehdit edecek, tarımı da etkileyecek. Daha sonra çıkacak bir tarih eserde bu kanalın yapılması durdurulacak. İhbarlar olacak, bu sefer aylarca yıllarca bu dava sürecek ve oralar çok kötü etkilenecek."

Projenin iddia edildiği gibi kentin ekonomisine bir katkısının olmayacağına işaret eden Karadağ, şöyle devam etti: "Sadece belli şirketler faydalanacak. Yatlarla Efes'e gelecekler. Büyük şirketler ilçenin giriş ve çıkış kapısına kendisine ait mağazalar yapacak, gelenleri oraya yönlendirecek. Bu ilçe esnafının ekonomisini etkileyecek. Bu projenin kente hiçbir yararı yok."

'ÇED RAPORU GEREKSİZ DİYORLAR'

Liman projesinin doğayı, tarihsel ve kültürel yapıyı yok edebileceğinin altını çizen Karadağ, "'ÇED raporuna gerek yok' diyorlar. 'ÇED raporu gereksizdir' yazısına karşı ayın 22'sine kadar dava açmamız gerek. Ancak sivil toplum kuruluşları bize destek vermiyor. Daha önce Pamucak sahiline yapılacak 'Golf Sahası' projesine karşı Danıştay'a açtığımız davayı kazandık. O günden sonra hem derneğimiz hem de başkan olarak ben birçok kez hedef gösterildim. Çalışmalarımızdan dolayı ciddi baskı yaşıyoruz" dedi.

'EFES ANTİK KENT DEŞİLİRSE ARTIK BİTMİŞTİR'

1. derece doğal SİT alanı olan yerlerde bölge halkının, köylünün, çiftçinin en ufak bir işlem yapması durumunda para ve hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatan Karadağ, "Yani diyorlar ki, 'köylüye SİT, zengine al da git'. Bu alanlar, devlet ve hükümet eliyle büyük şirketlere tahsis ediliyor. Burası Türkiye'nin tarafı olduğu Ramsar anlaşmasına göre 1. derece SİT alanıdır, korunması gereken sulak alanlardır. Endemik bitki örtüsünün bol olduğu, 8 kilometre uzunluğunda kumul, bakir bir yerdir. Kimi yerde 200 metre her türlü endemik bitki var. Bunlar anlatmakla bitmez, işte projeyle buralar tahrip edilecek, yok edilecek" ifadesini kullandı. Proje için yetkililerin "100 metreye kadar" kazı yapılacağını söylediğini aktaran Karadağ, şöyle devam etti: "Bir kere geldilermi, bu çalışmaya bir başladılarmı Efes'e kadar getirirler. Efes Antik Kent, tarihi bir kenttir. Dünyanın Yedinci Harikası olan bu kent, UNESCO tarafından korumaya alındı. Selçuk önemli derecede inanç merkezi, önemli derecede arkeolojik bir yerdir. Efes Antik Kent deşilirse artık bitmiştir."