ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Jeotermal bahane Validebağ katledilmek isteniyor'

İstanbul'un sayılı yeşil alanlarından olan Validebağ Korusu'nda, jeotermal kaynak olduğu iddiasıyla valiliğin izniyle çalışma başlatılacak. Bu karara tepki gösteren Validebağ Korusu Gönüllüleri, "Ağaçlar kuruyacak ve o zaman bizim koruyacak bir korumuz kalmayacak" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Ekim 2017 Pazartesi, 16:47

İSTANBUL- Ağaçları, yeşil alanları, denizleri kısacası doğayı katleden daha sonra da suni yeşil alanların arasına inşa ettikleri beton binalardan faiş fiyatlar kazanan sermayedarlar bir kez daha Validebağ Korusu'na göz dikti.

Yediyol Şirketler Grubu'na bağlı Bozyazı Şirketi'nin Validebağ Korusu'nun bulunduğu 19 alanda jeotermal kaynak ve mineralli su aramak için sondaj yapılmasına izin verildi. 1000 ile 3000 metre derinlikte yapılacak çalışmalarda, yaklaşık 100 cm çapında kuyular açılacak. 1.000 metrekare alanda bitkisel toprak sıyırma işlemi yapılacak.

'JEOFİZİKÇİLER İSTANBUL'DA JEOTERMAL OLMADIĞINI SÖYLÜYOR'

Valiliğin vermiş olduğu izne tepki gösteren Validebağ Korusu Gönüllüleri, bu çalışmayı "Koru'nun yok olması" olarak değerlendiriyor. Validebağ Gönüllüleri'nden Arif Belgin, bu iznin Validebağ'da bir jeotermal bulmak ümidiyle verildiğini söyledi. 60 yaşında olduğunu vurgulayan Belgin, bugüne kadar ne bilim insanlarının ne de halkın İstanbul'da bir jeotermalin varlığından söz etmediğini kaydetti. ETHA'ya konuşan Belgin, şöyle devam etti: "Jeofizikçi arkadaşlarla görüştük ve onlarda İstanbul'un altında jeotermal olmadığını söyledi. Henüz belgeleyemedik bu raporu. Ama sosyal medyada duruma ilişkin bir paylaşım yaptık. İnsanlar çok tepki gösterdi. Tepkilerden sonra şirket bir açıklama yaptı. ÇED başvurusundaki sondaj yapılacak ruhsat alanı içinde Validebağ Korusu’nun da bulunduğunu, ancak Koru içinde sondaj çalışması yapılmayacağını söyledi. Şirketin bu açıklamasına pek inanmıyoruz."

'VALİDEBAĞ KORUSU OLDUĞU GİBİ KORUNMALI'

Koru içinde 4 ayrı noktada sondaj kuyusu açılırken bir metreye kadar beton döküldüğünü, o alanın çevresinin de, bitkisel toprak katmanın taranıp, kazınarak yok edildiğini söyleyen Belgin, "Birincisi en azından 4 nokta bozulacak. Belki de firma burayı beğenmeyecek başka bir tarafa yönelecek. İkincisi ise koruya bir kez dozer ve sondaj makinesi girdiği andan itibaren içerisi şantiye alanına dönecek. Biz bunu istemiyoruz. I. derece doğal SİT alanı burası. Validebağ Korusu'nun olduğu gibi korunması lazım" dedi.

Koruma Kurulu'nun onayı olmadan valiliğin böyle bir çalışmaya izin verme yetkisinin olmadığının altını çizen Belgin, "Valilik bu izni hangi bilimsel araştırmaya, hangi ihtiyaca, hangi gerekçeye dayanarak verdi? Bu soruları sorduk. Bu çalışma yeraltı sularını kurutacak, ağaçlar kuruyacak. Bitki örtüsü tahrip edilecek. Korudaki canlıların yaşam alanları yok edilecek. Ağaçlar kuruyacak ve o zaman bizim koruyacak bir korumuz kalmayacak. Yeşil kalsın, doğal kalsın, bütün kalsın istiyoruz" diye kaydetti.

'JEOTERMAL YOKSA TEK AMAÇ DOĞAYI KATLETMEK'

Validebağ Korusu'nun doğal ve yeşil alan olarak nesilden nesile kalmasını istediklerini vurgulayan Belgin, "Aşağıda bir jeotermal enerji kaynağı olmadığına göre buraya bu araçları, makineleri sokmanın tek bir amacı olabilir. O da yapılaşmayı başlatmak, doğayı katletmek" dedi. Belgin, herkesi Validebağ için dayanışmaya çağırdı.

'TARİHİ BİNALAR KEBAP LOKANTALARINA DÖNÜŞTÜRÜLECEK'

Bir dönem, öğrenci ve öğretmenlerin verem hastalığına yakalanmamak için güneşlendikleri alan olan Validebağ Korusu'nda bulunan binalar, daha sonra çeşitli aletlerin onarılması için atölyelere dönüştürülmüş. Uzun zamandır kullanılmadığı için eskiyen bu binaların şimdi kebap lokantası olarak işletilmesi gündemde.

Konuya ilişkin dün bir basın açıklaması düzenleyen Validebağ Korusu Gönüllüleri, 2016 yılında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Koruma Kurulunca da onaylanan proje kapsamında binaların "restore edileceği" gerekçesiyle yıkıldığını, ancak aslına uygun olarak inşa edilmediğini belirtti. Validebağ Öğretmen Evi Müdürü ile yapılan görüşmelerde, bu binaların kafe-restoran olarak kullanılacağını öğrendiklerini kaydeden Validebağ Gönüllüleri, "Burası babanızın çiftliği değildir, her istediğinizi yapamazsınız. Aklınıza estiği zaman dozer ya da testere veya sondaj makinesi gönderemezsiniz. Canınız çektiğinde sağına soluna kafeler, kebapçılar, yollar açamazsınız, binalar konduramazsınız" diyerek bu projenin derhal iptal edilmesini istedi.