ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İmecik tarlalarına atığı şirket sahibi döktü

Antalya İmecik'teki tarım alanlarına dökülen ve TÜBİTAK'ın zehirli ve tehlikeli dediği atıkların, bizzat Baturay ve Mistelya şirketleri sahibi tarafından döküldüğü ortaya çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ekim 2017 Cuma, 09:48

ANTALYA- Antalya İmecik'teki tarım alanlarına atıkların, Baturay ve Mistelya şirketleri tarafından döküldüğü ortaya çıktı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu (ASAT) Genel Müdürlüğü'nün arıtma çamurları, Antalya Korkuteli'ne bağlı İmecik Mahallesinde yapılan arıtma çamurlarının imhası ve geri kazanımı amaçlı tesise dökülmesi gerekiyor. Ancak atıklar İmecik'teki tarım alanlarına dökülüyor.

Baturay ve Mistelya şirketlerine kayıtlı kamyonlar, İmecik tarlalarına atık dökerken jandarma tarafından birkaç kez yakalanmış ve tutanak tutulmuştu.

Köylülerin şikayeti üzerine "çevreyi kasten kirletme" suçundan açılan davanın duruşması 4 Ekim'de görüldü. Duruşmaya köylülerin yanı sıra Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu aktivistleri de katıldı.

Şirket sahibi, atıkları şoförlerin döktüğünü, kendisinin bilgisi olmadığını iddia etmişti. Ancak tanık ifadeleri şirket sahibini yalanladı.

ŞİRKET SAHİBİ BİZZAT KENDİSİ DÖKÜYORDU

Şirkette 16 ay çalışan T. D. tanık olarak verdiği ifadede, "Çalıştığım dönem içinde şirket sahibi Hamdi Sarıca beni yanına alıyordu. Kamyon ile köydeki boş arazilere değişik illerden getirdiği kanalizasyon atıklarını döküyordu. Atıkları döktüğümüz arazi sahiplerinin kiminin haberi var, kiminin yoktu. Hamdi Sarıca'nın bizzat kendinin kamyon sürerek arazilere atık döktüğünü birçok kez gördüm. Atık döken şoförler de şirket sahibi Hamdi Sarıca'nın talimatıyla atık dökmeye gidiyordu" dedi.

TÜBİTAK TEHLİKELİ VE ZARARLI ATIK DEMİŞTİ

TÜBİTAK, savcılığın talebi üzerine yaptığı başvuruda, atıkların "zehirli ve tehlikeli" olduğu yönünde rapor vermişti.

Bilirkişi raporunda ise "Toprakta bulunan ağır metaller, besin zinciri yoluyla hayvanlara ve insanlara ulaşır. Besin zincirine ulaşan ağır metaller kimyasal veya biyolojik olarak bünyeden atılamazlar ve akümüle (birikim) olurlar. Ağır metaller, yüksek konsantrasyonlarda toksik etki meydana getirerek ağır metal zehirlenmesine sebep olabilmektedir. Toprakta sulama, gübreleme gibi nedenlerden biriken ağır metaller, bağlı durumdan serbest hale geçtiklerinde, hareket edebilmekte ve böylece yer altı suyuna ulaşabilmektedir. Yapılan araştırmalar da ağır metallere maruz aklan insanlarda da ruhsal ve nörolojik etkilere bağlı davranış bozuklukları görülmektedir" denilmişti.