ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İyi ki varsın edebiyat

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, 4-12 Kasım'da yapılacak. Fuarın bu yılki teması "İyi ki varsın edebiyat."

Etkin Haber Ajansı / 06 Ekim 2017 Cuma, 13:28

İSTANBUL- İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, 4 Kasım'da kapılarını açıyor. Bu yıl 36.'sı düzenlenecek olan fuarın tanıtım toplantısı Taksim'de bulunan Divan Hotel'de yapıldı.

Tanıtım toplantısına TÜYAP Kültür Fuarları Kurumsal İletişim Müdürü Cemran Öder, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Daire Başkanı Sedat Akçakoyunluoğlu ve Kore Cumhuriyeti İstanbul Baş Konsolosu Cha Young-Cheol katıldı.

Kavukçuoğlu, yaptığı konuşmada, "Edebiyat bizi yaşatıyor, gerçekten iyi ki var. Yarım milyon kitapsevere ulaşıyoruz. Edebiyata sığınmaktan başka seçeneğimiz yok" dedi.

Kenan Kocatürk, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenecek bir başka etkinliğin yakın zamanda Göteborg'ta Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Yayınlama Özgürlüğü Komitesi tarafından takdim edilen Prix Voltaire ödülü üzerine olacağını söyledi. Kocatürk, "Metis Yayınları'ndan Müge Sökmen'in yöneteceği, IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Kristenn Einarsson, Turhan Günay ve Evrensel Yayınları adına Cavit Nacitarhan'ın konuşmacı olarak katılacağı panelde Voltaire Ödülü'nün amacı ve bu yılki bağlamı, Türkiye ve dünya ölçeğinde yayınlama özgürlüğü sorunları tartışılacak" dedi.

Kocatürk, Türkiye'de bu yıl büyük sıçramayı çocuk kitaplarının yaptığını belirterek, şunları söyledi: "İstanbul Kitap Fuarı, Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP tarafından eğitim yayıncılığının önemine dikkat çekmek üzere alanında uzman konuşmacıların katılımıyla PISA 2015 sonuçlarını ülke karşılaştırmalarıyla değerlendirmek üzere 5 Kasım Pazar günü bir panel düzenliyor. Türkiye'den Eğitim Reformu Girişimi'nden Batuhan Aydagül'ün moderatörlüğünde düzenlenecek panelde Singapur'dan Lee Fei Chen, Finlandiya'dan Teuvo Sankila ve Estonya'dan Antti Rammo ülke deneyimlerini paylaşacaklar."

Bu yıl da Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenecek fuarın resmi açılış töreni 4 Kasım saat 12.00'de yapılacak.

"İyi ki varsın edebiyat" temasıyla düzenlenecek fuarın bu yılki onur konuğu ülkesi Kore. Onur yazarı da Ayla Kutlu.

Yurtiçi ve yurtdışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinliğin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

4-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek fuarın etkinlik programı daha sonra açıklanacak.

Fuar, haftaiçleri 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonları da 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olan fuarın giriş fiyatı 5 Lira olarak belirlendi.