ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Çiftlik hayvanlarının yaşadığı şiddete son verilsin'

Hayvan hakları savunucuları, Dünya Çiftlik Hayvanları Günü dolayısıyla protesto eylemi yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ekim 2017 Pazartesi, 15:57

İSTANBUL- Hayvan hakları savunucuları ve veganlar, 2 Ekim Dünya Çiftlik Hayvanları Günü dolayısıyla Kadıköy'de eylem gerçekleştirdi.

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu'nun çağrısıyla düzenlenen gösteride, hayvanların maruz kaldığı şiddete dikkat çekmek amacıyla video-eylem yapıldı. Yüzlerine maske takan eylemciler, ellerinde tuttukları bilgisayarlar aracılığıyla çevredekilere mezbahalarda uygulanan vahşeti aktarırken, çiftlik hayvanlarının maruz kaldığı şiddeti anlatan broşürler dağıtıldı. Eylemde “Çiftlik hayvanlarının yaşadığı şiddete son vermek insanların elindedir. Bu şiddetin bir parçası olmayın" mesajı verildi.

Burada bir açıklama yapan gazeteci-yazar ve hayvan hakları aktivisti Zülal Kalkandelen, "Her yıl tüm dünyada milyarlarca hayvan eti için kesiliyor; sütüne, yumurtasına, derisine ve balına el konulmak için sömürülüyor. Acıyı ve sevinci hissetme, yavrusunu koruma içgüdülerine sahip olan hayvanlar, üretim tesislerinde son derece kötü koşullarda esir tutulurken, yaşam hakları ellerinden alınıyor" dedi.

"Hayvanların insanlara hizmet edecek birer mal gibi görülmesine, bedenleri üzerinden kazanç sağlanmasına karşıyız. Bizler, hayvanların bu gezegende insanlar için değil, insanlar ile birlikte var olduğunu savunuyoruz ve hayvanlara uygulanan sömürüyü, soykırımı desteklemeyin diyoruz” diye konuşan Kalkandelen, tüm canlıların var olma ve işkenceye maruz kalmadan yaşama hakkına sahip olduğunu söyledi.