ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Demirtaş'a Süleymaniye Film Festivali'nde Ahmet Kaya Ödülü

2. Uluslararası Süleymaniye Film Festivali'nde Kürt sorununun barışçıl çözümü için çabaları, sivil, demokratik ve ferasetli siyasi anlayışı dolayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a Ahmet Kaya Ödülü verildi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ekim 2017 Pazartesi, 11:45

HABER MERKEZİ- Bu yıl "Birlikte yaşama kültürü" ana konusuyla 2'ncisi düzenlenen ve geçen yıl 24 ülkeden 55 farklı filmin gösterildiği Uluslararası Süleymaniye Film Festivali başladı.

Sinemanın alternatif ve protest karakterini ön plana çıkaran organizasyonda bu yıl 106 farklı ülkeden 176 film gösterilecek.

"Birlikte yaşama kültürü" ana konusu etrafında çeşitli atölye çalışmaları, seminer ve panellerin de düzenleneceği festival 7 Ekim'de sona erecek.

Sanat, siyaset, kültür, edebiyat, sinema ve birçok dalda önemli Kürt şahsiyetlere ödüllerin dağıtıldığı festivalde bu yıl, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, Ahmet Kaya Ödülü verilecek.

Kürt sorununun barışçıl çözümü için çabaları, sivil, demokratik ve ferasetli siyasi anlayışı dolayısıyla ödüle layık görülen Demirtaş'ın cezaevinde tutulması nedeniyle katılamadığı törende YNK Politbüro Üyesi Mele Bextiyar tarafından verilen ödülü, Demirtaş'a vekaleten HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım aldı.