ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Adana Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

24. Uluslararası Adana Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'ne Onur Ünlü'nün "Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok" filmi layık görüldü. Ödül törenini sunan Meltem Cumbul, ödülünü almak için sahneye çıkan Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nu elini sıkmayıp, sırtını dönerek protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 01 Ekim 2017 Pazar, 18:57

ADANA- 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman ile Meltem Cumbul'un sunduğu ödül töreni bir de protestoya sahne oldu.

Gecede siyah beyaz çektiği Buğday filmiyle "FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü"nü kazanan Semih Kaplanoğlu sahneye çıkkınca tokalaşmak için elini Meltem Cumbul'a uzattı. Ancak Kaplanoğlu'na karşılık vermeyen Meltem Cumbul elini geri çekip sırtını döndü. Salondakiler ne olduğunu anlamaya çalışırken oyuncu Caner Cindoruk da ayağa kalkıp duruma tepki gösterdi.

YILMAZ GÜNEY, YAŞAR KEMAL, ORHAN KEMAL…

Törende ilk olarak uluslararası, öğrenci ve kısa film yarışmalarında kazanılan ödüller verildi. Adana Maratonu Kısa Film Yarışması Muzaffer Özgü 3'üncülük ödülü "Beni Yılmaz Güney'e Benzetiyorlar Biraz" filmiyle Engin Yıldırım'ın, Yaşar Kemal 2'ncilik ödülü "Kebapçı Mehmet" filmiyle Nevzat Hız'ın, Orhan Kemal 1'incilik ödülü de "Suda Zaman Yok" filmiyle Ali Akdemir'in oldu.

Uluslararası konukların bulunmasına karşın İngilizce çevirinin yapılmadığı törende Uluslararası Film Yarışması'nı kazananlara da ödülleri sunuldu.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

24'üncü Uluslararası Adana Film Festivali'nde Erden Kıral'ın başkanlığını yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın jürisinde Algı Eke, Fırat Yücel, Hüseyin Karabey, Murat Hasarı, Uğur İçbak ve Selma Güneri yer aldı.

10 filmin 17 dalda yarıştığı festivalde Onur Ünlü'nün "Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok", Semih Kaplanoğlu'nun "Buğday", Onur Saylak'ın "Daha", Orhan Oğuz'un "Eksi Bir", Pelin Esmer'in "İşe Yarar Bir Şey", Emre Erdoğdu'nun "Kar", Emre Yeksan'ın "Körfez", Özgür Sevimli'nin "Murtaza", Ümit Ünal'ın "Sofra Sırları" ve Orhan Eskiköy'ün "Taş" filmleri büyük ödül için değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda verilen ödüller şöyle:

En İyi Film Ödülü: Onur Ünlü (Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok)
Yılmaz Güney Ödülü: Onur Saylak (Daha)
Adana İzleyici Ödülü: Onur Saylak (Daha)
En İyi Yönetmen Ödülü: Onur Ünlü (Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok)
Jüri Özel Ödülü: Emre Yeksan (Körfez)
En İyi Senaryo Ödülü: Barış Bıçakçı–Pelin Esmer (İşe Yarar Bir Şey)
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Köklükaya (İşe Yarar Bir Şey)
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Fatih Artman (Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok)
En İyi Müzik Ödülü: Mustafa Biber (Buğday)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Gökhan Tiryaki (İşe Yarar Bir Şey)
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Naz Erayda (Buğday)
En İyi Kurgu Ödülü: Ayris Alptekin (Kar)
Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Hare Sürel (Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok)
Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ahmet Varlı (Taş)
Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Hazar Ergüçlü (Kar)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Hayat (Daha filmi), Halil Bahadır (Kar filmi)
SİYAD En İyi Film Ödülü: Onur Saylak (Daha)
FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Semih Kaplanoğlu (Buğday)