ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Üstün: Tekçi zihniyete inat Hasankeyf yaşasın

Hasankeyf'in sular altında kalmasına ilişkin açıklama yapan HDP MYK Üyesi ve Ekoloji Komisyonu Sözcüsü Beyza Üstün, "12 bin yıllık tarihi sular altında bırakan tekçi zihniyete inat Hasankeyf yaşasın" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Eylül 2017 Pazar, 13:17

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK Üyesi ve Ekoloji Komisyonu Sözcüsü Beyza Üstün, 12 bin yıllık tarih olan Hasankeyf'in sular altında kalacak olmasına karşı açıklama yaptı.

Dünya Hasankeyf Günü'nde, Hasankeyf'in karşı karşıya olduğu barbarlığı dünya kamuoyuna duyurmak, dayanışmak, yıkım projelerine, suların şirketlerin kullanımına verilmesine karşı yaşamı korumak için farklı ülkelerin farklı şehirlerinde ekoloji mücadelesinin bileşenlerinin seslerini yükselttiğini kaydeden Üstün, "Bugün Ilısu Barajı, kültür ve tarih belleği olan Hasankeyf için yıkıcı bir tehdit olarak karşımızda duruyor. Amed'in kalbi olan Sur'un yıkıldığı, OHAL KHK'larıyla doğal alanların sermayeye devredildiği, Dersim ormanlarının ateşinin söndürülmediği bir dönemde 12 bin yıllık tarih yok ediliyor. Hasankeyf katil bir projeyle sular altında bırakılmak isteniyor, tarihi kayalar parçalanıyor. Ilısu Barajı ile aralarında köy ve mezraların da bulunduğu 199 yerleşim yeri, binlerce canlının yaşam alanları sular altında bırakılmak isteniyor" dedi.

12 bin yıllık Hasankeyf'in, sermayeye, barajlara, HES'lere kurban edilemeyeceğini belirten Üstün, "Hafızamızdan, ortak kültürümüzden, Mezopotamya'nın geleceğinden kirli elinizi çekin. Ölüm saçan projelerle Kürt halkı başta olmak üzere tüm halklara dayatılan belleksizleştirme operasyonuna geçit verilemez. Hasankeyf Günü'nde farklı coğrafyalarda Hasankeyf için kol kola giren herkese selam olsun" diye kaydetti.

Üstün, "Ilısu Barajı Projesi durdurulsun, Hasankeyf yaşasın diyoruz" diye vurguladı.