ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF Eşbaşkanı Çoban'ın gözaltına alınması kınandı

SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban'ın gözaltına alınmasını protesto eden Gençlik Örgütleri, "Kampüslerden sokaklara tüm mücadele alanlarında olmaya bilimsel eğitim demokratik özerk üniverisiteyi adaleti ve özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Ağustos 2017 Salı, 19:03

İSTANBUL- Gençlik Örgütleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Ceren Çoban'ın bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmasına ilişkin HDP Kadıköy İlçe binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına HDK Genel Meclis üyesi Ahmet Ayva, ESP İl Başkanı Pınar Türk katıldı. Basın toplantısında konuşan SGDF MYK üyesi Gözde Sivaslıoğlu, Suruç ve Ankara gazisi SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban'ın da aralarında bulunduğu sosyalistlerin sosyal medya paylaşımları nedeniyle bu sabaha karşı gözaltına alındığını belirtti.

Barış akademisyenleri, kamu emekçileri KHK'larla ihraç edildiğini; devrimciler ve sosyalistlerin hukuksuz uygulamalarla karşı karşıya kaldığını kaydeden Sivaslıoğlu, "Tüm zor aygıtlarıyla saldıran bir iktidarın karşında milyonlar adalet ve özgürlük talebini haykırmaktan vazgeçmiyor. Katliamlarla, sayısız gözaltı ve tutuklamalar yaşayan sosyalist gençler dün olduğu gibi bugün de mücadeleyi yükseltmeye devam ediyor" dedi.

Her gün bir kadına kıyafetleri bahane edilerek erkekler tarafından uygulanan şiddete karşı, tacize tecavüze çocuklara cinsel istismara karşı, kadın cinayetlerine karşı mücadele eden genç kadınların tutsak edildiğini belirten Sivaslıoğlu, "Erkek devletin erkek politikalarını teşhir eden kadınlar gözaltılar ve operasyonlarla baskı altına alınmaya çalışılıyor. Genç kadınların üzerine dikilmeye çalışılan tutsaklık elbisesini tüm cinsiyetçi politikalarınızı ve gözaltı operasyon baskılarını kadınlar yırtıp atmaya devam ediyor" diye konuştu.

Sivaslıoğlu, "Liselerde bilimsel eğitimi kaldırıp cihadı müfredatlara ekleyenlere üniversiteleri ve topyekün gençliği teslim almak isteyenlere karşı cevabımız nettir. Daha güçlü bir gençlik mücadelesi" diye vurguladı.

Suruç'tan bu yana kampüslerde, sokaklarda birleşik bir gençlik mücadelesiyle hem devrimci dayanışmayı büyütüyor hem de farklı toplumsal dinamikleri bir araya getirerek saldırılara yanıt olduklarını söyleyen Sivaslıoğlu, "Gençlik örgütleri olarak kampüslerden sokaklara tüm mücadele alanlarında olmaya bilimsel eğitim demokratik özerk üniversiteyi adaleti ve özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz" dedi.