ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ODTÜ Öğrencileri: ODTÜ arazileri rant için gözden çıkarılmaya çalışılıyor

ODTÜ arazisi içerisinden geçecek yol projesine karşı, doğal yaşamın ranta kurban edileceği gerekçesiyle ODTÜ öğrencilerinin yaptığı eylemde projeye tepki vardı.

Etkin Haber Ajansı / 15 Ağustos 2017 Salı, 19:42

ANKARA- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ODTÜ ormanı, Atatürk Orman Çiftliği arazisi ve Eymir Gölü çevresini yok edecek yol projesine yönelik tepkiler gelemeye devam ediyor.

ODTÜ öğrencileri, kampüs önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasında, kampüsün ormanlık alanını parçalayacak yol projesine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Hep birlikte Ankaralılar olarak ranta karşı ağacımıza, ormanımıza, doğamıza sahip çıkalım, mücadelemizi dayanışmayla büyütelim. Gökçek'in rantı, yolu varsa bizim ağacımız, ormanımız, doğamız, dayanışmamız var" ifadeleri kullanıldı.

"ODTÜ Savunulmalıdır" imzasıyla yapılan basın açıklamasında, "ODTÜ'nün kurulduğundan bu yana emek emek büyütülen, Ankara'nın nefesi olan, bundan tam 3 sene öncesine döndüğümüzde birlikte direndiğimiz, sahip çıktığımız ODTÜ ormanları yeniden rant için gözden çıkarılmaya çalışılıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, çeşitli usulsüzlüklerle dayatmaya çalıştığı yol projeleriyle, trafiği azaltma ve Bilkent Şehir Hastanesi'ni kente bağlama bahanesiyle ODTÜ Ormanı'ndan üç yeni yol geçirmeyi hedef alıyor" denildi.

Eylemde konuşan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bu projeleri halkın ulaşım sorununa çözüm üretmek yerine hayatı daha da zorlaştırdığını belirtti. Nazlıaka, "Bu projelerle, yeşil doğanın her geçen gün rant uğruna katledildiği günümüzde imara kapalı, ormanlık araziden minimum 8.000 ağaç kesilerek, Ankara'nın nefesinin de bir kısmı kesilmiş olacak. ODTÜ ormanlarında yaşayan yüzlerce çeşit kuş türünün yaşam alanları talan edilmiş olacak, ve yine yüzlerce bitki türüne ev sahipliği yapıldığı ormanın tahribatıyla bitki türlerine de veda etmiş olacağız. Bu yol çalışmasıyla beraber minimum 8 bin ağaç talan edilecek, Ankara'nın nadir yeşil alanlarının yerini gri yollar alacak ve araç trafiğiyle hava kirliliği artacak. Doğanın katledilmesinin yanında, yolun yapılacağı arazinin bir kısmı arkeolojik alana girmektedir. Arkeolojik anlamda değerli bölgelerde yoğun inceleme yapılmaksızın yol inşaatı yapılması geri dönülemez zararlara yol açmaktadır. Hal böyleyken yeni yol projelerinin hali hazırdaki sorunlara bir çözüm değil, biz Ankaralılar için birçok sorun ve tehlike teşkil ettiği kendini gösteriyor" dedi.