ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Devlet ve rantçı sermaye birliği Dersim'i öldürüyor'

Dersim'de çıkarılan eşzamanlı yangınlara ilişkin açıklama yapan Dersim dernekleri, geçmişlerinin ve doğalarının katledilmesine karşı direneceklerini kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ağustos 2017 Cuma, 14:41

İSTANBUL- Dersim'de düzenlenen askeri operasyonlarda eşzamanlı olarak bir çok noktada çıkan ve söndürelemeyen yangına ilişkin Dersim dernekleri açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısına DEDEF Munzur Koruma Kurulu, KARDEF Peri Suyu Koruma Kurulu, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu, Demokratik Alevi Dernekleri, Demokratik Yöre Dernekleri Federasyonu, Munzur Çevre Derneği, PSAKD, Dersim Araştırmaları Merkezi, HDK Ekoloji Meclisi, Yeşil Öfke Ekoloji Meclisi, Senoz Vadisi Koruma Platformu ve Kayder katıldı.

Kurumlar adına ortak hazırlanan basın metnini okuyan Hasan Şen, daha önce de defalarca Dersim ormanlarının yakıldığını hatırlattı. Dersim coğrafyasında "güvenlik" gerekçesiyle yapılan ve yapılması planlanan baraj, HES projeleri tehdidinin yanısıra orman yangınlarının sistematik hale geldiğinin altını çizen Şen, "Devlet ve rantçı sermaye elbirliği halinde Dersim'i öldürüyorlar. Bu nedenledir ki orman yangınlar söndürülmek yerine genişleyerek devam ediyor. Bu nedenledir ki onların Türkiye kamuoyunca bilinmesi ve ortak bir duyarlılık geliştirilmesi engelleniyor" dedi.

'ANADOLU'NUN BİNLERCE YILLIK EKOSİSTEMİNİN TÜKENMESİNE YOL AÇACAK'

Yangınlarda aynı zamanda hayvanların yaşam alanının ve haklarının yanısıra pek çok endemik bitki türünün de yok edildiğini altını çizen Şen, geçmişten bu yana her çatışmanın ya da operasyonun ardından sürekli orman yangınları çıkarılarak sözde "terörle mücadele" edildiğinin ileri sürüldüğünü vurguladı. Yapılanın Anadolu'nun binlerce yılda oluşmuş olan orman ekosisteminin tükenmesine yol açacağını söyleyen Şen, "Biz Dersim'liler olarak orman yakmakla hiçbir sorunun hele ki toplumsal sorunların çözülemeyeceğini çok iyi bilmekteyiz. Çözüm, kendi doğasını tahrip edecek denli büyük bir akıl tutulmasıyla sosyolojik gerçeklerle savaşma inadını sürdürmek değil barış ve evrensel hukuku sağlamaktır" diye konuştu.

Doğanın tahribinin, inançsal ve etnik asimilasyonunun ve operasyoncu siyaset tarzının derhal durdurulması için çağrı yapan Şen, şu ifadeleri kullandı: "Orman yakmalara, köy boşaltmalara, barajlara, HES'lere, ormanların ev sahibi hayvanların kovulmasına 'hayır' diyoruz ve tüm Türkiye'den bu konularda dayanışma istiyoruz. Çünkü Dersim Türkiye'nin bütünü, geleceğinin aynasıdır."

'DEVLET BİZİM İÇİN DEĞERLİ OLAN HERŞEYE SALDIRIYOR'

Söz alan Munzur Çevre Derneği Başkanı Hatun Esen Dersim'de çıkarılan yangınlar ile bir halkın geçmişinin yok edildiğine vurgu yaptı. Esen, "Biz 1938'ler de yaşadığımız acıları bugün yine ormanlarımız, ibadet yerlerimiz yakılarak tekrar yaşıyoruz. Atalarımız yaylalara çıkarken bile orada yaşayan canlılardan izin alırdı. Devlet şimdi bizim için değerli olan her şeye saldırıyor" dedi. Esen, yangınlara karşı sessiz kalmayacaklarını, geçmişlerini ve doğalarının katledilmesien göz yummayacaklarını belirtti.

'KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKARAK DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

PSAKD Gülizar Taşbilek ise devletin sistematik biçim Alevi halkına ve kültürüne saldırdığına vurgu yaptı. Taşbilek, "Bugün çıkarılan yangın ilk değil son da olmayacak. Sistemin Alevi halkı ile büyük bir sorunu var. Devlet, Aleviler ülkeyi terk etmeden rahatlamayacak. Ama bilsinler ki biz doğamıza ve kültürümüze sahip çıkarak direnmeye devam edeceğiz" dedi.

'ORMAN YANGINLARI POLİTİKTİR'

Dersim halkıyla dayanışma içinde olacaklarını söyleyen HDK Ekoloji Meclisi üyesi Kiraz Özdoğan, "Orman yangınları politiktir. Ormanlar politik çıkarlara kurban edilemeyecek kadar yaşantımızın bir parçasıdır. Ormansız bir yaşam olmaz. Kapitalizmin bu sömürü mekanizmalarına karşı direnmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.