ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Üstün'den doğa için dayanışma çağrısı

AKP/Saray iktidarının ekonomik krizden kurtulmak için doğayı ve doğal varlıkları kullanıma açtığını kaydeden HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Üstün, ekolojiye yönelik saldırıya karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 14:34

RİZE- Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası'nda 5 ayrı koruma kararına rağmen, TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Beyza Üstün, AKP/Saray iktidarının doğa düşmanı politikalarını ETHA'ya değerlendirdi. Ayder Yaylası'nın kullanıma açılmasının, turizm ve diğer amaçlarla yayla vasfından çıkarılmasının bugünlük bir mesele olmadığını hatırlatan Üstün, "Uzungöl ve etrafını fiili olarak kullanıma açtılar, daha sonra izne de döktüler, bunun devamı" dedi.

KRİZDEN KURTULMAK İÇİN DOĞA YOK EDİLİYOR

Yaylalara müdahalenin Yeşil Yol ile başladığının altını çizen Üstün, özellikle 2008'den sonra doğanın kullanıma açıldığını, kentlerin betonlaştırıldığını söyledi. AKP'nin bu şekilde kapitalizmin krizinden kurtulduğunu kaydeden Prof. Üstün, "AKP iktidarının kapitalizm krizlerine karşı temel beslenme alanlarından birisi doğayı ve doğal alanları daha fazla kullanıma açmak" dedi. Üstün, çıkarılan yasalar, torba kanunlar ve KHK'larla doğal alanlar ve tabiat koruma alanlarının koruma statülerinin kaldırıldığını belirtti.

'DOĞAL VARLIKLAR DOĞRUDAN ŞİRKETLERE AKTARILACAK'

Üstün, son olarak çıkarılan Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Hakkında Kanun'un, doğal alanlar üzerindeki tasarrufu tamamen ortadan kaldıracak, doğal alan vasfını yok edecek bir yasa olduğunu söyledi. Yasaya göre, herhangi bir doğal alan veya bölgenin sanayiye açılabileceğine işaret eden Prof. Beyza üstün, "Bölgedeki bütün doğal varlıkların doğrudan şirketlere açılmasını öngören bu yasanın anlamı Ayder Yaylası, Uzungöl, Karadeniz'in kıyıları, Ege'nin kıyıları, Akdeniz'in kıyıları, doğal SİT alanı olan Munzur Vadisi doğal koruma statüsünden çıkarılacak" dedi. Üstün, tepkiler üzerine zeytinliklerin yasadan çıkarıldığını ancak diğer bütün alanları kapsayan ana maddelerin saklı tutulduğunu kaydetti.

Üstün, şöyle devam etti: "Zeytinlikler, bademlikler, cevizlikler, bağlar bahçeler, yaylalar, kıyılar tümü artık Sanayi Bakanlığı tarafından tanımlanarak ve oradaki bir işletmeciye yetki verilerek kullanıma açılabilecek. Bu maden şirketleri olabilir, turizm şirketleri olabilir. Ayder de böyle olacak. Yolların yapılması daha kolay olacak. Yollarla istedikleri rakıma ulaşabilecekler. Enerji nakil izni almadan kondurabilecekler. Bir HES kuruluşunu oradan rahatlıkla geçirebilecekler. Bütün bir alanı otellere, AVM'lere onlarla birlikte gelen yapılaşmaya açabilecekler. Ayder bunlardan biri."

'SALDIRIYA KARŞI DURABİLİRİZ'

Ekoloji mücadelesinin geçmişte olduğu gibi artık kısım kısım olmadığını ve kent mücadelelerinin daha bilinçli olduğunu vurgulayan Üstün, şöyle devam etti: "Umarım 'amalarımız' olmadan birbirimizle dayanışarak oradaki saldırıya karşı durabiliriz. Bu süreç daha hızlanacak. Yer bırakmayacaklar çünkü başka türlü ayakta durma imkanları yok. Hem şirketlerin hem de o 'şirketlerin yönetimini ben yaparım' diyen diktatörlerin ve iktidarların yok. Yaşamı, içindeki tüm canlılarıyla, bitkisiyle, börtü böceğiyle bütün doğanın yaşamını koruyacağımızdan emin buluşmaya davet ediyorum. Ayder Yaylası'nı ve tüm vadileri, suları artık fotoğraf karelerinde görmek istemiyorum."

AYDER YAYLASI KORUMA KARARLARI

Ayder Yaylası 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile "Turizm Merkezi" ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı. 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu Kararıyla, "Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi" ilan edildi. 1998 yılında Doğal SİT Alanı ilan edilen yayla için yasaya göre valilik tarafından 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Rize'de yaptığı konuşmasında Ayder'in rezil edildiğini söyledi. Erdoğan, "Buralar üzerinde devlet olarak da özellikle duracağız ve özellikle durmak suretiyle Ayder'i bu yapılanmayla değil kentsel dönüşümle inşallah şanına yakışır bir hale getireceğiz" dedi. Erdoğan'ın açıklamasının ardından Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlanıyor. Uygulanacak modelde dikey yerine en fazla iki katlı yatay yapılar yer alacak.