ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

LÖB: Medeni Yıldırım ölümsüzdür

Diyarbakır LÖB, Lice'de kalekol protestosunda askerler tarafından katledilen Medeni Yıldırım'ın ölümünün 4. yılında andı.

Etkin Haber Ajansı / 28 Haziran 2017 Çarşamba, 12:52

DİYARBAKIR- Diyarbakır Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), Lice'de kalekol protestosunda askerler tarafından katledilen Medeni Yıldırım ölüm yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

28 Haziran 2013 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde kalekol yapımını protesto eyleminde 18 yaşındaki Medeni Yıldırım askerin sıktığı kurşunla katledildiğini belirten LÖB, "İzmir'den İstanbul'a dört bir yandan Gezi eylemcileri 'Diren Lice', 'Medeni Yıldırım ölümsüzdür' dövizleri ile eylem yaptı. Medeni'nin resimleri Gezi şehitleri ile birlikte bayraklaştı. Kardeşliğin ve barışın sembolü oldu" dedi.

2 yıl sonra açılan davanın 15 dakika sürdüğünü ve katillerden birine beraat kararı verilirken diğerinin dosyasında takipsizlik kararı verildiğini hatırlatan LÖB, "Kürdistan'da savaş kalekolların yapımına karşı bedenini barış için siper eden arkadaşımızı katlettiniz. Öldürdüğünüz sıra arkadaşlarımız için adalet aramaktan bir an bile vazgeçmeyeceğiz. Lice'den Gezi'ye, Medeni'den Berkin'e hep aynı öfke ve coşkuyla direneceğiz, kazanacağız" diye belirtti.