ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

​HAKİM: Koruköy'de yaşananları Meclis gündemine taşıyacağız

Mardin'in Koruköy'de yaşanan hak ihlallerinin araştırılması için devlet kurumlarına yapılan başvurulardan bazılarına yanıt geldiğini kaydeden HAKİM, hak ihlalleri gözler önüne serilmesine rağmen yetkililerin reddettiğini kaydetti. Yaşananların ortaya çıkması için mücadele edeceklerini kaydeden HAKİM, konunun Meclis gündemine taşınmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Mart 2017 Cumartesi, 16:59

HABER MERKEZİ- Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nin (HAKİM), Mardin'in (Xerabe Bawa) Koruköy Köyü’nde yaşanan hak ihlallerinin araştırılması için yaptığı başvurulara bazı kurumlardan yanıt geldi. "Hiçbir insana ve hayvana zarar verilmemiştir" yönündeki yanıtların doğru olmadığını belirten HAKİM, yaşananlara tepki gösterdi.

Nusaybin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, köyde kimyasal gaz kullanılmadığını savunarak, Koruköy’de çekilen ve çok sayıda hayvan cesedi olduğunu gösteren fotoğrafların, düşük doğum yapan hayvanların yavrularına ait olduğunu iddia etti.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner ise fotoğrafların sadece yavru hayvanlara ait olmadığını, yetişkin hayvanların da yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Özgüner, şunları söyledi: "Biz bu ölümlerin tamamına 'şüpheli ölüm' olarak yaklaşıyoruz. Aldığımız cevaplardan tatmin olmadık. Verilen cevaplarda, asıl aydınlatılmasını talep ettiğimiz konulara dair detaylı bir açıklama yok. Abluka sırasında tüm canlıların ihtiyaçlarının karşılandığı ifade ediliyor ancak fotoğraflar tam tersini söylüyor. İnsanlara zarar verecek herhangi bir 'uygulama'dan kaçınıldı ise fotoğraflarda neden o kadar hayvan cesedi var, neden o kadar hayvan bir anda düşük yapmış? Ayrıca yaşlı bir adam neden darp edilerek gözaltına alınıyor? Bu soruların ve diğer sorularımızın cevaplarını hala merak ediyoruz, konunun TBMM gündemine taşınmasını sağlayacağız."

Mardin İl Jandarma Komutanlığı'nın da Nusaybin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gelen bilgileri desteklediğini söyleyen HAKİM, "Operasyonda kimyasal gaz ya da insan hayatını tehlikeye sokacak hiçbir madde kullanılmamıştır. Operasyon birliklerinin teşkilat malzeme ve kadrolarında bu tür madde silah bulundurulmamakta olup kullanılmamıştır. Yasak süresince mahallede veteriner, sağlık, eğitim ve gıda yardımı, elektrik ve su hizmetleri aralıksız devam etmiştir" açıklamasına tepki gösterdi.

HAKİM'in çocukların işkenceden uzakta yaşam ve eğitim hakkı ile yönettiği sorularına yanıt veren Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise "Sınava girecek olan 8. sınıf öğrencilerinden isteyip de ailesi izin verilenlerin kendi imkanlarımızla yatılı olarak barındırarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmıştır. Diğer kalan ilkokul düzeyindeki öğrencilerle de öğretmenleri köyden çıkmayıp, öğrencileri ile bizzat ilgilenilmiştir" iddiasında bulundu.

HAKİM, Mardin İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü'nün yasal süre geçmesine rağmen henüz sorulan soruları yanıtlamadığını vurguladı.

Xerabe Bawa, günlerce asker ve özel harekat polisleri tarafından ablukaya alınmış, giriş çıkışlara kapatılmıştı. İHD başta olmak üzere bir çok kurumun oluşturduğu heyetlerin dahi içeri girmesine izin vermeyen devlet, 7'den 70'e bir çok kişiye işkence yapmıştı. Günlerce haber alınamayan köyde, çok sayıda hayvan da öldürülmüştü.