ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HAKİM'den 'İnekleri keselim' diyen Sipahi'ye tepki

Hayvan Hakları İzleme Komitesi, "Hollanda'ya tepki için inekleri keselim" açıklaması yapan Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Avni Sipahi'yi kınadı, sözlerini derhal geri çekmesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Mart 2017 Salı, 10:50

İSTANBUL- Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Hollanda-Türkiye arası yaşanan diplomatik kriz sonrası Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı ve İBB Meclis üyesi Hüseyin Avni Sipahi'nin "Hollanda'ya tepki için inekleri keselim" açıklamasını kınadı.

Bu haberleri öfke ve üzüntü ile karşıladıklarını belirten HAKİM, Sipahi'yi bu karar nedeniyle kınadıklarını vurguladı. "Kan akıtarak, hayvan katledip inek bedeni üzerinden amacı dahi belli olmayan tepkiler vererek, birileri hakkında ölüm fermanı imzalayarak hiçbir sorun çözülmez" diyen HAKİM, bu tepkinin oldukça "tehlikeli" olduğunun altını çizdi.

Hiçbir şeyden haberi olmayan bir ineğin katledilmesini "cinayet" olduğuna dikkat çeken HAKİM, "Yaşadığımız Türkiye toplumunda kana, nefrete yeterince doyduğumuzu ve ister insan isterse insan dışı hayvan olsun, daha fazla kan, katliam, linç ve nefret propagandası ve eylemine tahammülümüzün kalmadığını bir kez daha bildiriyoruz" dedi.

HAKİM, hayvanlara reva görülen kölelik, sömürü ve zulüm yetmezmiş gibi hayvanların, onların adlarının, bedenlerinin, insanların vereceği tepkilere alet edilmesini, gözden çıkarılmasını asla kabul etmediklerini söyledi, Sipahi'yi, inek hakkında vermiş olduğu bu kanlı karardan vazgeçmeye çağırdı ve hayvanların kimsenin malı olmadığını vurguladı.