ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Atılım davasında bir beraat, bir ceza

Atılım Gazetesi'nde yayınlanan bir yazısı nedeniyle Ozan Horoz'a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi, ceza ertelendi. Av. Sezin Uçar ise beraat etti.

Etkin Haber Ajansı / 07 Mart 2017 Salı, 15:26

İSTANBUL- Atılım Gazetesi yazarlarının yargılandığı davaya bugün devam edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanıklardan Av. Sezin Uçar katılırken, başka bir davadan Adana Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski yazıişleri müdürü Mehmet Ali Genç SEGBİS sistemiyle katıldı.

Savunma yapan Uçar, “Yazdığım yazının arkasındayım. Yazdığım yazı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ikiyüzlü politikasının eleştirisidir” dedi.

Mehmet Ali Genç ise muhaliflere yönelik baskıların arttığını belirterek, tek amacı gazetecilik yapmak olan insanların hapishanelerde olduğunu ifade etti. Atılım Gazetesi'nin sosyalist çizgide yayın yaptığını kaydeden Genç, yazıların basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Av. Kader Tonç, tüm avukatlar adına ortak savunma yaptı. Tonç, dosyanın Atılım yazarlarının yargılandığı diğer dosya ile birleştirilmesi talebini yineledi. Davaların basın üzerindeki siyasi baskıların bir parçası olduğuna işaret eden Tonç, mütalaada savcının sadece haber başlıklarını verdiğini, ancak yazılardaki hangi ifade ile örgüt propagandası yapıldığını belirtmediğini kaydetti. Basın özgürlüğü kısıtlandığında halkın haber alma hakkının kısıtlandığını kaydeden Av. Tonç, müvekkillerinin beraat ettirilmesini talep etti.

Av. Özlem Gümüştaş da savcının niyet okuyarak ceza istediğini belirterek, savcı ve hakimlerin kişisel siyasi fikirlerinin belirleyici olmaması gerektiğini söyledi. Gümüştaş, mahkeme heyetinin yasanın aradığı kriterlere uygun değerlendirme yapmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Ozan Horoz'a “Basın yoluyla örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla toplam 2 yıl 6 ay hapis cezası vererek, cezayı 1 yıl 3 aya indirdi ve ertelenmesine karar verdi.

Av. Sezin Uçar'ın yazısının “ağır eleştiri” niteliğinde olduğunu, ancak bir suç unsuru içermediğini belirten mahkeme, beraatına karar verdi.

Sanıklar Arzu Demir, Vahap Biçici ve Mehmet Ali Genç'in dosyalarının ise diğer Atılım dosyası ile birleştirilmesine karar verildi.

FOTO: ARŞİV