ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü'nü kutlamıyoruz'

HAKİM ve HayKonfed, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü dolayısıyla İBB önünde basın açıklaması yaptı ardından DETAE önüne siyah çelenk bıraktı.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ekim 2016 Pazar, 14:41

İSTANBUL- Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) ve Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed), 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde basın açıklaması yaptı ardından Deneysel Tıp araştırmaları Merkezi (DETAE) önüne siyah çelenk bıraktı.

Hayvan hakları savunucuları İBB önünde "Hayvanlara vahşet devam ediyor. 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Gününü kutlamıyoruz. Yastayız" yazılı pankart açtı. Burada yapılan basın açıklamasında, "Türkiye'de ve tüm dünyada, birçok hayvan türü, mezbahalarda, taşımacılılıkta ve faytonlarda, süt ve yumurta çiftliklerinde, hayvanat bahçelerinde, avcılıkta, petshop ve üretim çiftliklerinde, sokaklarda ve barınaklarda, kürk çiftliklerinde, yunus parklarında, hayvanlı sirklerde, deney laboratuvarlarında ve benzeri birçok tesis ve alanda, hakları acımasızca gasbedilerek ağır işkence koşulları altında yaşamaya mahkûm ediliyor" denildi.

Türkiye'de 2015 yılında 10 milyondan fazla hayvanın eti için katledildiği kaydedilen açıklamada, dünyada ise her yıl yaklaşık 150 milyar hayvanın üretim için katledildiği belirtildi. Yine sadece 2014 yılında Türkiye'de 213 bin 366 hayvanın deneylerde sistematik işkenceye maruz kaldığı ifade edilen açıklamada, "Türkiye'de faal olan 30 hayvanat bahçesinde binlerce hayvan tutsak edilirken ticari olarak varlığını sürdüren 8 yunus parkında en az 30 yunus ve onlarca deniz memelisi küçücük havuzlara mahkûm edilmeye devam ediliyor. Sadece İstanbul Adalar'da 1200 civarında at, çatlayana kadar çalıştırılıyor; her yıl 400'den fazla at sömürülürken yaşamını yitiriyor" denildi.

İBB'nin sokak köpeklerini "yangından mal kaçırırmış" gibi sabah erken ve gece geç saatlerde toplayarak kısırlaştırıldığını kayededilen açıklamada, "Soruyoruz: Bu 25 bin köpek nerede? Köpeklere ne yaptınız" diye sordu.

İBB'ye seslenen hayvan hakları savunucuları "Türü ne olursa olsun, Türkiye'de ve tüm dünyada, hakları sözde kabul görse de hayvanlar şiddete, tecavüze, zulme ve türlü hak ihlâllerine maruz kalırken ve mevzuat ile tüm hak ihlâlleri âdeta meşrulaştırılırken 4 Ekim Dünya Hayvanlar Günü'nü kutlamıyoruz, yastayız" dedi.

İBB önünde yapılan basın açıklamasının ardından DETAE önüne giden hayvan hakları savunucuları burada Merkez önüne siyah çelenk bıraktı.