ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HAKİM 5 aylık hayvan hakkı ihlali raporlarını açıkladı

Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM) Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan hayvan hakları ihlallerini açıkladı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Eylül 2016 Perşembe, 16:32

İSTANBUL- Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD) tarafından yürütülen Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM) Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan hayvan hakları ihlallerini açıkladı. İstiklal Caddesi'ndeki Aynalıgeçit Toplantı Merkezi'nde yapılan açıklamaya CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Melda Onur da katıldı.

Açıklamayı okuyan HAKİM Genel Koordinatörü Burak Özgüner, 2016'nin 5 ayında hayvanlara yönelik; beden dokunulmazlığı ihlali, özgürlüğü kısıtlama, işkence, cinsel şiddet raporunu açıkladı. Özgüner hak ihlallerinin yaptırımla karşılığını bulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nı göreve çağırdı.

Özgüner, basında yer almadığı için raporlara yansıyamayan birçok hak ihlalinin olduğunu vurguladı. Yaptıkları bu basın toplantısını sokak köpeği toplamalarını gündeme taşımak için gerçekleştirdiklerini belirtti. 12 yıldır yürürlükte bulunan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun, yetkililerce uygulanmadığını ve sokak köpeklerine yönelik suçların artarak işlenmeye devam ettiğini söyledi.

Özgüner, hayvanlara yönelik birçok suçu işleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başta Kısırkaya'da uygulamakta olduğu toplama kampından şikayetçi olacaklarını, hukuki mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi. Özgüner, topluma sokak hayvanlarına sahip çıkma ve hayvan hakları konusunda mücadele etmeye çağırarak açıklamayı sonlandırdı.

'HAYVAN HAKLARI İÇİN İNSANLARIN SORUNLARINI BEKLEYEMEYİZ'

Açıklamada söz alan Melda Onur, 24. yasama yılında verilen hayvan haklarını koruma yasa tekliflerini hatırlattı. AKP'nin verdiği yasa teklifinin pet-shop lobisini korumayı amaçladığını belirten Onur, özellikle hayvanların üzerinde yapılan deneylere dikkat çekti. Meclis'in açılmasına yakın bu konuyu tekrar gündemine aldıklarını dile getiren Onur, "Hayvan haklarının mücadelesi için insanların sorunlarının bitmesini beklememeliyiz" dedi. Barış sürecinde katırların ve hayvanların katledildiği Kürt illerine giden Onur, bir köylünün "Burada büyük operasyonlar yapmadan önce katırlarımızı, hayvanlarımızı vuruyorlar" dediğini hatırlatarak, hayvan hakları ihlalinin insan hakları ihlalinin barometrosu olduğunu kaydetti.

Sezgin Tanrıkulu, insan haklarının hayvan haklarının önünde veya arkasında olmadığını söyledi. Öncelik sıralamasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Tanrıkulu, savaşın temel insan haklarının ihlal etmesinin yanında hayvan haklarınını da ihlal ettiğini belirtti.

Hayvanları Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) İstanbul Temsilcisi Barış Şengün söz aldı. Şengün de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin hayvanlara yönelik işlediği suçların artarak devam ettiğini belirterek, hayvanları uyuşturmak için kullandıkları ilaçların hayvan sağlığına zarar vermesinin yanında insan sağlığına da zarar verdiğine vurgu yaptı.