ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dersim'de Alevi Pir'leri açlık grevinde

"Kanın döküldüğü yerde bayramlaşma olmaz" diyen Alevi kanaat önderleri ve pirler, taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 24 Eylül 2015 Perşembe, 16:37

DERSİM- Alevi kanaat önderleri ve pirler, Saray'ın başlattığı savaş politikalarına karşı açlık grevine başladı.

Aleviler, Seyit Rıza Meydanı'nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Dersim milletvekilleri Edibe Şahin ve Alican Önlü, Dersim Belediyesi eşbaşkanları Nurhayat Altun ve M. Ali Bul'un da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

'KANIN DÖKÜLDÜĞÜ YERDE BAYRAMLAŞMAYI KABUL ETMİYORUZ'

Burada açıklama yapan İbrahim Kete, bayramların dayanışma, birlik ve beraberlik günü olduğunu belirtti, bu bayramda başta kutsal mekanlar olmak üzere ormanların yakıldığını, bombalandığını, insanların katledildiğini söyledi.

Kanın döküldüğü ve yangınların olduğu yerde bayramlaşmayı kabul etmeyeceklerini ifade eden Kete, şunları söyledi: "Biz Dersimli ocak pirleri ve ocak evlatları olarak ormanlarımızın yakıldığı, ziyaret mekanlarımızın yıkıldığı ve kanın döküldüğü yerde bayramlaşmayı kabul etmiyoruz. Koşulların olmamasına rağmen birileri bu savaşın yürütücüleriyle bayramlaşabiliyor. Bu bayramlaşmayı şiddetle kınıyor ve bayram süresince dönüşümlü 4 günlük açlık grevi başlatıyoruz."

Savaşın taraflarına ateşkes çağrısı yapan Kete, "Alevi pirleri olarak, bu savaş sürecini kabul etmiyoruz ve rızalık göstermiyoruz. Buradan çağrıda bulunuyoruz; her iki taraf, elinizi tetikten çekiniz. Sürecin, tıkandığı yerde kalıcı ve şeffaf bir şekilde devamı için koşullar oluşturulmalı, süreç devam etmelidir. 'İnsanım' diyen herkes barışa ses vermelidir" dedi.

Açıklamanın ardından barış için dua okundu, mumlar yakıldı, lokma dağıtıldıktan sonra açlık grevine başlandı.