ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Ankara Büyükşehir Belediyesi yargı kararlarına uysun'

THD, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kennedy Caddesi üzerinde bulunan evlerin önünü otoparka çevirmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yargı kararlarına uymaya çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 10 Temmuz 2015 Cuma, 11:47

ANKARA- Tüketici Hakları Derneği (THD), Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kennedy Caddesi üzerinde bulunan evlerin önünü otoparka çevirmesine ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Tüketici Hakları Derneği olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Cadde, Sokak ve Bulvarlarda ki açık otopark uygulamasının hukuka, Anayasa’ya, yasalara, tüketici haklarına, çağdaş ve demokratik belediyecilik anlayışına ve kamu yararına aykırı bir uygulama olduğunu açıklamış ve bununla ilgili olarak Ankara 1. İdare Mahkemesinde dava açmıştık. Söz konusu dava ilgi Mahkeme tarafında Derneğimiz lehine sonuçlandırılmıştır" denildi.

Mahkeme kararlarının uygulanmayan belediye yönetimi, sonunda esnafla otopark işletmecisini karşı karşıya getirdiğini ifade eden Kılıç, "Esnafla ve otopark çalışanları arasında Ulus Rüzgârlı Sokakta çıkan kavgada ne yazık ki 21 yaşında gencecik bir esnafımız, otopark çalışanının silahından çıkan kurşunla vurularak öldürülmüştür" diye kaydetti.

Ankara Büyükşehir Belediye yönetiminin mahkeme kararlarını hiçe sayarak Ankara’nın trafik ve otopark sorununu çözmek yerine içinden çıkılmaz bir duruma soktuğunu belirten Kılıç, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nen Anayasa’nın sosyal devlet ilkesini de çiğnediğini ifade etti.

Kılıç, "Tüketici Hakları Derneği olarak, Ankara Büyükşehir Belediye yönetimini, Anayasa’nın, yasaların, kamu yararı anlayışının, tüketici haklarının, çağdaş ve demokratik belediyecilik anlayışının, gereklerini yerine getirerek ve mahkeme kararlarını uygulayarak Ankaralılara saygı göstermeye ve trafik sorunu ile otopark sorununu çözmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.