ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Migros'ta işçilere yüzde 9,38 zam

Tez Koop-İş Sendikası ile Migros A.Ş. arasında 13 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı. Anlaşmaya göre, işçilere ilk yıl için yüzde 9,38 oranında zam yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Kasım 2014 Perşembe, 10:46

İSTANBUL- Türk-İş'e bağlı Tez Koop-İş Sendikası ile Migros A.Ş. arasında 13 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı.

Anlaşmaya göre, ilk yıl için işçilere yüzde 9,38 oranında zam yapıldı. İşyerinde 7 yıl ve üzerinde kıdemi olan full-time çalışan işçilerin aylık ücretlerine çalıştıkları her yıl için 4,5 TL, part-time çalışanlara ise aylık 2,60 TL kıdem zammı yapıldı.

Toplu iş sözleşmesinde yer alan yemek, gıda, yakacak, giyim yardımı, kasa tazminatı, yıllık ücretli izin ve bayram harçlıkları ve doğum, ölüm, evlenme gibi yardımlara ise yüzde 8,50 ile 10,5 zam yapıldı.

Sözleşmeye göre, işçilere aylık gıda yardımı 1 Ocak 2015' itibaren aylık 100 TL'den aşağı olmayacak şekilde ödenecek. En kıdemsiz işçinin gıda yardımı da aylık 100 TL olacak.

İmzalanan sözleşmeye göre, 2. ve 3. yıl için ise ücretlere enflasyon oranında zam yapılacak.