ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

6 merkezde yolsuzluk protestoları

Başbakan Erdoğan'ın ortaya çıkan yolsuzluklarına karşı dün pek çok kentte gösteriler düzenlendi. Çanakkale, Bodrum, Aydın, Antalya, İzmit, Adapazarı'nda düzenlenen eylemlerde, hükümet istifaya çağrıldı.

Etkin Haber Ajansı / 26 Şubat 2014 Çarşamba, 11:07

HABER MERKEZİ- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ses kaydının ortaya çıkmasının ardından dün akşam pek çok kentte halk bir kez daha sokaklara döküldü. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun ardından düzenlenen gösterler sonucu 4 bakan istifa etmek zorunda kalmıştı. Dün yapılan eylemlerde ise AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan istifaya çağrıldı.

Çanakkale'de HDP, HDK Gençlik Meclisi, Halkevleri, Öğrenci Kolektifi ve TKP'nin çağrısıyla yaklaşık 300 kişi İskele Meydanı'nda bir araya geldi. Sloganlarla kordon boyunca yürüyüşe geçen kitle AKP seçim koordinasyon bürosunun önüne geldi. Burada "Hırsız Tayyip Erdoğan", "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk" sloganları atıldı. AKP seçim bürosu önündeki yoğun polisiye önlemler "Polis simit sat onurlu yaşa", "Emekçiye değil hırsızlara barikat" sloganlarıyla protesto edildi.

Daha sonra Demircioğlu Caddesi'nden yürüyüşe devam eden Çanakkale halkı, sloganlarla hükümeti istifaya çağırdı. Pek çok kişi de evlerinin balkonlarından tencere ve tavalarla eyleme destek verdi. AKP Çanakkale İl Başkanlığı önüne gelen kitle, "Hükümet istifa", "Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür", "Polis defol bu sokaklar bizim" sloganlarıyla eylemi bir süre devam ettirdi, ardından Mümtaz Pirinçciler Meydanı'na yürüdü. Eylem, basın açıklamasının ardından son buldu.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde ise Taksim Gezi Parkı Bodrum Bileşenleri eylem yaptı. Belediye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişi, "Hükümet istifa" pankartı açtı. Eylemde açıklama yapan sözcü Tufan Yakar, AKP-cemaat çatışmasına dikkat çekerek, bir tarafta paralel yapı adı altında faaliyet gösteren bir ucube, diğer tarafta ise dolandırıcılar, kalpazanlar ve hırsızların bulunduğunu söyledi. Yakar, "Bizler yeter artık diyoruz. Bu hükümetin tek bir gün daha iş başında olması insanlığa hakarettir, onurumuzun ayaklar altına alınmasıdır. Bu nedenle hükümet ve AKP'nin Bodrum ilçe örgütü derhal istifa etmelidir. Yolsuzluklara ilişkin bağımsız bir soruşturma yürütülebilmesi için baroların, sendika ve meslek örgütlerinin, siyasi partilerin katıldığı bir soruşturma komisyonu kurulmalıdır. Siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilmeli, seçim barajı tamamen kaldırılmalı. Erken genel seçim ilan edilmelidir" dedi.

Yaklaşık 45 dakika süren ıslıklı, alkışlı, düdüklü eylem, "Hükümet istifa" sloganıyla son buldu.

Aydın'daki eylemde yolsuzlukların yanı sıra internet yasası da protesto edildi. Adnan Menderes Bulvarı'nda toplanan üniversite öğrencileri, yolu trafiğe kapatarak Kıbrıs Cadde Kavşağı'na yürüdü. Burada eylemcilerin önü polis tarafından kesildi. Polisin yürüyüşü engellemek istemesine rağmen, gençler "Hırsız var", "Hükümet istifa", "Halka değil, hırsızlara barikat", "Polis simit sat, onurunu satma" sloganlarıyla yürüyüşe devam etti. Polis, öğrencilere coplarla saldırdı.

Antalya'da Halkevleri, KESK, DİSK, ÖDP, HDP, TKP'nin de aralarında olduğu siyasi parti ve örgütlerin çağrısıyla yaklaşık 1000 kişi Kapalıyol'da bir araya geldi. Cumhuriyet Meydanı'na yürüyen grup, "Hırsız var", "Hırsız Tayyip Erdoğan", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" ve "Hükümet istifa" sloganları attı. Antalya halkı, "Haramilerin saltanatını yıkacağız", "Ayakkabı Kutusu Partisi", "Faiz Lobisi, Vaiz Lobisi, Porno Lobisi, En Büyüğü Montaj Lobisi", "Bu halk AKP'yi sıfırlayacak, hesap vereceksiniz", "Dik dur eğilme paraların düşüyor", "Bilal sıfırladın mı paraları", "Paraların yüzde 50'sini evde zor tutuyorlar" dövizleri taşıdı.

Kapalıyol'dan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyen Antalyalılar adına Kutay Meriç bir açıklama yaptı. Meriç, "9 aydır zorba, talancı iktidara karşı mücadele yürütüyoruz. Haziran direnişiyle salladığımız iktidar şimdi kendi içinde kirli çamaşırlarını ortaya çıkarıyor. MİT, internet yasalarını neden çıkarıyorlar, şimdi anlaşıldı. Çünkü bunlar aile boyu hırsız. Artık bu iş bitti. Çal çal nereye kadar, işte buraya kadar" dedi.

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise yıllardır meydanlarda "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz?" dediklerini hatırlatarak, "Şimdi gördük ki onlar ayakkabı kutularına sığdıramadıkları paraları çocuklarına bırakmak için çalışıyorlarmış" dedi.

İzmit'teise Cumhuriyet Parkı'nda toplanan yaklaşık 300 kişi, "Hükümet istifa", "Hırsız var" sloganlarıyla kent merkezinde yürüyüş yaptı. İnönü Caddesi'nde bulunan AKP İzmit İlçe binası önüne gelen kitle, çevik kuvvet polisin barikatı ile karşılandı. Grup buradan geçişleri sırasında AKP binasına yumurta attı. Eylemciler daha sonra Cumhuriyet Parkı'na geri dönerek eylemi sonlandırdı.

Sakarya'da çoğunluğu üniversite öğrencisi yaklaşık 200 kişi, hükümeti istifaya çağırdı. Adapazarı'nın en işlek caddesi olan Çark Caddesi'nde bir araya gelen grup, "Hükümet istifa, halk iktidara", "Hırsız var", "Banker Bilo" yazılı pankartlarla yürümek istedi. Polis, yürüyüşü engellemek istedi, ancak grup yürüyüşe devam ederek, sloganlarla Çark Caddesi boyunca ilerledi. Yürüyüşün ardından açıklama yapan İrem Uzel, "Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir işçinin hiç harcamadan tam 8 bin yılda kazanabileceği paralar hırsız iktidarın padişahının veliahtı için sadece küçük bir miktar olmuştur. Yolsuzluklarını ört pas etmek için sansür yasalarının meclisten geçirildiği, MİT'e sınırsız yetki verildiği, herşeyin montaj bahanesiyle dayandırıldığını görüyoruz. İktidar bugün en büyük soygununu yapmaya devam ediyor. Yolsuzluğun ve kaçakçılığın lugattaki anlamı artık AKP'dir. Meşruluğunu yitiren bu hükümet karşısında tek yol sokak, tek yol direniştir. Yaşasın halkların onurlu direnişi" dedi.