ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'nin İzmir adayları açıklandı

HDP İzmir İl Başkanlığı, 2014 yerel seçimlerde büyükşehir ve 30 ilçedeki adaylarını tanıttı.

Etkin Haber Ajansı / 02 Şubat 2014 Pazar, 11:04

İZMİR- Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Başkanlığı, İzmir Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını, dün düzenlediği etkinlikte tanıttı.

Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Osman Özçelik ve Pınar Türk ile 30 ilçenin belediye eşbaşkan adayının yanı sıra HDK bileşeni partilerin il başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanları Neşe Dilek Bakış ve Cavit Uğur, katılımcıları selamladı.

'ÖZGÜRLÜĞÜN VE BARIŞIN PARTİSİ HDP'DEYİZ'

Bakış, "Özgürlüğün ve barışın partisi HDP'deyiz. Halkımız artık seçeneksiz değil. Biz varız, umudun partisiyiz. Umudumuzu gerçekleştirinceye kadar yolumuza devam edeceğiz" dedi.

"Darağaçlarında, Diyarbakır zindanlarında, direnişlerden, Mustafa Suphi'lerden, Hayri Durmuş'lardan, Mahir Çayanlar'dan gelen yoldaşlarım hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan HDP İl Eşbaşkanı Cavit Uğur, seçim çalışmalarına başladıklarını belirterek, "Bundan önceki genel seçimlerde halk, ucubelerle, ucuz projelerle kandırılmaya çalışılmıştır. Ancak 17 Aralık'ta bu patlak vermiştir. Herkes bilmelidir ki AKP'yi bu ülkeden cemaat değil halk götürecek. Evet, soylu soylu ülkeyi yönetip soyup soğana çeviriyorlardı" dedi.

Toprakların ve tarihsel mirasın sermaye sahiplerine peşkeş çekildiğini söyleyen Uğur, "İzmir'de tarım alanlarını Torbalılı yoldaşlarım bilirler, Kemalpaşalı yoldaşlarım bilirler. Türkiye'deki bütün topraklarda olduğu gibi İzmir'in de doğal tarihsel mirası sermayeye peşkeş çekilmiş, yok edilmiş ve rant alanları haline getirilmiştir. Bütün bunların altında yatan şeyler merkezi hükümete bağlı olarak sürdürülen yerel yönetim anlayışıdır. Yani her şeyi alıp satan, rant alanları haline dönüştüren, paraya tahsis eden anlayışdır. Bütün bunların tek bir çaresi var; o da Halkların Demokratik Partisi'nin programıdır. Nedir Halkların Demokratik Partisi? Kentini de kendini de sen yöneteceksin" diye konuştu.

Etkinlik BDP, ESP, SYKP, SDP, DSİP, EMEP, YSGP temsilcileri ve diğer bileşen örgütler ile LGBTİ aktivistlerin konuşmalarıyla devam etti.

EMEK SÖMÜRÜSÜNE KARŞI YİNE SOKAKLARA ÇIKMAMIZ GEREKİYOR

Gezi eylemleri sırasında sokağa neden çıktığını anlatan HDP İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Pınar Türk, "Gençleri Gezi'de sokağa döken eğitimdi, anadilde eğitim talepleriydi. Üniversitenin bir sermaye alanına çevrilmesiydi. Tabi bir de emek cephesi vardı. Şüphe yoktur ki tüm bunların sebebi bir sınıf mücadelesiydi. Emekçi halklar da taşeronlaştırmaya karşı oldukları için çıktılar, mücadelelerini barikat başlarında sürdürmeye devam ettiler. AKP ile cemaat de mücadeleye başladı, gözleri artık birbirinden hiç kimseyi görmüyor. Bu bizim için bir avantaj, bunu çok iyi bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bizim HDP olarak sokaklarda olmamız gerekiyor. Emek sömürüsüne karşı yine sokaklara çıkmamız gerekiyor. Özgürlük kaldırım taşlarının altındadır, bunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor" dedi.

'KENTİNİ DE KENDİNİ DE SEN YÖNET'

HDP İzmir Büyükşehir Eşbaşkan adayı Osman Özçelik ise partilileri Kürtçe ve Türkçe şiirler ile selamlayarak, şöyle konuştu: "Ben hizmetinizdeyim. Biz demokratik özerklik modelini uygulayacağız. Demokratik özerkliği yerelden geliştirmek durumdayız. Yerel yönetimler bugün merkezi yönetimlerin esareti altında. 78 milyon insan Ankara'dan resmi devlet ideolojisiyle yönetilmeye çalışılıyor. Biz bunu değiştirecek, halkın yönetime katılmasını sağlayacak, yerel yönetim modellerini geliştiriyoruz. Mahalle meclisleri, köy meclisleri, ilçe ve il meclisleri halkın doğrudan yönetime katılacağı model olacak. Kentini de kendini de sen yönet."

HDP'nin İzmir'deki adayları şöyle:

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları: Osman Özçelik ve Pınar Türk

Aliağa Eşbaşkan adayları: Bircan Karakaya ve Hasan Karaşahin

Balçova Eşbaşkan adayları: Ercan Aygün ve Pervin Esen

Bayraklı Eşbaşkan adayları: Ayten Marangoz ve Orhan Yüce

Bergama Başkan adayı: Gani Oğuz

Bornova Eşbaşkan adayları: Orhan Ayhan ve Nevin Aytekin

Buca Eşbaşkan adayları: Adnan Kaya ve Huybin Dinler

Çeşme Eşbaşkan adayları: Özlem Ayşe Önal ve Yusuf Kaya

Çiğli Eşbaşkan adayları: Yalçın Karaarslan ve Başak Atılgan Özdem

Dikili Eşbaşkan adayları: Semra Uzunok ve İlyas Serindağ

Foça Eşbaşkan adayları: Sibel Kalaycı ve Hasan Öztoprak

Gaziemir Eşbaşkan adayları: Zühal Çelebi ve Levent Gedik

Güzelbahçe Başkan adayı: Fikriye Birsen

Karabağlar Eşbaşkan adayları: Mahmut Önen ve Meryem Çakmak

Karşıyaka Eşbaşkan adayları: Şule Ayhan ve Rıfat Aydın

Kemalpaşa Başkan adayı: Sakine Dervişcemaloğlu Sarısaltık

Konak Eşbaşkan adayları: Yıldız Çelik ve Coşkun Üsterci

Menderes Başkan adayı: Halime Akdağ

Menemen Eşbaşkan adayları: Mustafa Aydın ve Ümit Fatma Fırat

Narlıdere Başkan adayı: Ertuğrul Barka

Seferihisar Eşbaşkan adayları: Edibe Acar ve Kıyas Kalın

Tire Eşbaşkan adayları: Sebahat Kuş ve Abdurrahman Demir

Torbalı Eşbaşkan adayları: Hüsnü Koyuncu ve Gülcan Kızıldağ

Urla Eşbaşkan adayları: Sibel Çakır ve İsmail Aydın