ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'KCK Davası' başladı

İstanbul "KCK İstanbul Ana Davası"nin 10. duruşması Silivri'de görülüyor. Tutuklu Kürt siyasetçi Nihat Oğraş, rüşvet operasyonunu hatırlatarak mahkeme heyetine "Resmi devlet yargısı mı yoksa Başbakanın dediği gibi örgütün yargısı mısınız" diye sordu. Mahkeme başkanı, Oğraş'ın savunmasını yarıda keserek duruşmaya ara verdi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Ocak 2014 Perşembe, 12:22

İSTANBUL- 77'si tutuklu 204 Kürt siyasetçi ve insan hakları aktivistinin yargılandığı "KCK İstanbul Ana Davası"nın 10. duruşması Silivri'deki 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

Kimlik tespitinin ardından savunmalara geçildi. Söz alan BDP PM eski Üyesi Nihat Uğraş, son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi, AKP ve cemaat tartışmaları kapsamında yargıya güvenin kalmadığını söyledi.

Oğraş, şunları söyledi: "Kürt siyaseti, mevcut iktidar çatışmasında tarafsız kalacağını açıkladı. Bu esas olarak demokrasiden, çözüm sürecinden meşru ve politik olandan yana taraf olmak anlamına gelir. Umarız ki bu ilkeli tavrımıza gerekli kıymet verilir. Kürtler ile birlikte bir çıkış yolu aranır." "Paralel devlet kuruyor" iddiasıyla Kürtlerin toplumsal örgütlülüğüne ve öz demokrasisine saldırıldığını belirten Oğraş, hala 10 binlerce kişinin "KCK" operasyonları kapsamında tutuklu olduğunu hatırlattı. Tüm bunların Özel Yetkili Mahkemeler, polis ve özel yetkili savcıların eliyle yapıldığını ifade eden Oğraş, "Cemaat planladı, AKP onayladı ve el birliğiyle uyguladılar. Şimdi özel bir hukukla özel yetkili elemanlar ile özel bir mahkemede yargılanıyoruz" dedi.

Başbakan'ın "Çete var, örgüt var, paralel örgütlenme var" açıklamasını hatırlatan Oğraş, "Şimdi biz bu kadar iddia üzerine size sormak istiyoruz. Kuşku duyuyoruz. Çünkü, resmi devlet yargısı mısınız yoksa Başbakan'ın dediği gibi örgütün çetenin paralel yargılamanın yargısı mı?" diye sordu.

Mahkeme Başkanı Kazım Kahyaoğlu, "mahkemeye yönelik suçlamada bulunduğu” gerekçesiyle Oğraş'ın savunmasını kesti, duruşmaya ara verdiğini söyledi. Sözlü tartışmalar üzerine, avukatlar da yaptıkları konuşmalarda özel yetkili mahkemeler ile ilgili itirazlarını dile getirdi. Avukat Baran Doğan son dönemde polis, hakim ve savcılara yönelik görev değişikliklerine dikkat çekerek, hakimlere "Siz şuan burada mısınız bilmiyorum. İnternetten bakın isterseniz, sizin de tayininiz çıkmış olabilir" dedi.

Avukat Sinan Zincir mahkemeden "Başbakanlığa yazı yazılmasına ve Gülen Cemaati'ne bağlı mahkemelerin listesinin istenmesini" talep etti. Heyete seslenerek "sizde içinde misiniz bilelim" diye konuştu.

Tutuklu Kürt siyasetçiler mahkemenin tutumunu, heyete sırtlarını dönerek protesto etti. Salonda bulunan aileler ise alkış çaldı, "Biji berxwedana zindana" sloganını attı.

Aranın ardından duruşma savunmalarla devam edecek.