ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Zarakolu ve Tanrıkulu tahliye edilsin'

KCK İstanbul Ana Davası kapsamında, 2 yıldır tutuklu yargılanan öğrenciler Cihan Deniz Zarakolu ve Mehmet Mesut Tanrıkulu'nun, uzun tutukluluk süreleri dikkate alınarak, biran önce serbest bırakılmasını talep etti.

Etkin Haber Ajansı / 19 Aralık 2013 Perşembe, 18:17

İSTANBUL- Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi (TODİ), Eğitim-Sen 6 No'lu Üniversiteler Şubesi ve Türkiye'de Araştırma ve Öğretim Özgürlüğü Uluslararası Çalışma Grubu (GIT Türkiye), sayıları 800'ün üzerinde olan tutuklu ve hükümlü öğrencilerin durumuna dikkat çekmek için Cezayir toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına TODİ aktivisti İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeynep Kıvılcım, akademisyen Prof. Dr. Büşra Ersanlı, İstanbul Üniversitesi öğrencisi Mustafa Polat ve akademisyen Evrim Hikmet Öğüt katıldı.

TODİ aktivisti İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi Zeynep Kıvılcım, Anayasa Mahkemesi'nin, tutuklu kalınan sürelerin uzunluğuyla ilgili olarak yapılan bireysel başvurularda "tutukluluğun makul süreyi aştığı" yönünde kararlar verdiğini hatırlattı. Kıvılcım, Silivri'de devam eden KCK İstanbul Davası'nda yargılamayı yapan 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de Anayasa Mahkemesi'nin bu kararını dikkate alması gerektiğini söyledi.

Kıvılcım'ın ardından söz alan Prof. Dr. Büşra Ersanlı ise tutuklu öğrencilerin BDP Siyaset Akademisi'nde derslere katılmak, 1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi'ne katılmak, KCK davlarını protesto etmek gibi etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle suçlandığını belirtti.

Ersanlı, davada tutuklu olarak yargılanan Bilgi Üniversitesi öğrencisi Cihan Deniz Zarakolu ve İstanbul Üniversitesi öğrencisi Mehmet Mesut Tanrıkulu'nun derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Ersanlı'nın ardından "KCK" İstanbul ana davasında 2 yıla yakın bir zaman düre tutuklu olarak yargılanan ve son duruşmada serbest bırakılan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Mustafa Polat söz aldı.

Polat, öğrencilerin tutukluluk süreleri boyunca hakları olmasına rağmen sınavlarına giremediklerini belirterek, öğrencilerin eğitim haklarının gasp edildiğini söyledi.