ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Mülteci Kadın Konferansı devam ediyor

Kervan ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)'nin Hamburg'da düzenlediği Mülteci Kadın Konferansı'nda kadın dayanışmasının büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 21 Nisan 2013 Pazar, 11:37

HAMBURG- Kervan ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)'nin düzenlediği Mülteci Kadın Konferansı, ikinci gün çalışmalarını tamamladı. Çoğunluğu Asya ve Afrika olmak üzere onlarca ülkeden yaklaşık 150 kadının katıldığı konferansta, kadınlar ilk olarak kendilerini tanıttı.

Konferansta ilk olarak "Neden ülkelerimizi terk etmek zorunda kalıyoruz ve Almanya'da iltica başvurusu yapıldığı andan itibaren yaşananlar ve kamplarda yaşam koşulları" başlıklı oturum ile başladı.

Kadınlar, ülkelerini terk etme nedenleri arasında savaş, yoksulluk, kadın sünneti, cinsel şiddet, politik nedenleri gösterirken, Almanya'da ilk olarak devletin mültecilerin anlattıklarına inanmamasıyla karşılaştıklarını söyledi.

Mülteci kamplarında cinsel tacize maruz kaldıklarını ve insanlık dışı koşullarda yaşadıklarını anlatan kadınlar, ayrıca 30 km sınır yasağının yarattığı tecrit duygusuna dikkat çekti. Kadınlar, çocuk bakımında zorlandıklarını ve sağlık sorunları yaşadıklarını ifade etti.

Konferansta sınırdışı uygulamasını durdurmak için kadın dayanışmasını büyütmek gerektiği ifade edildi.

Pek çok kadının söz olarak kendi hikayesini anlattığı konferans, bugün sona erecek.