ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Antep'te Newroz coşkusu

Antep'te on binlerce kişiye seslenen BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, bu Newroz'un barış sürecinin serhıldanı olduğunu söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Mart 2013 Pazar, 19:28

ANTEP- Antep'te Newroz ateşi, on binlerin katılımıyla İstasyon Meydanı'nda yakıldı. Sabah saatlerinde Yeşilsu Parkı'nda toplanan HDK, ÖSP ve KESK miting alanına kortejler halinde geldi.

HDK'nin "Biji Newroz, biji Azadi" pankartının arkasında bileşeni partiler kendi pankart ve flamalarıyla yer aldı. Yürüyüş boyunca "Eşitlik kardeşlik Kürt ulusuna özgürlük", "Bijî biratiya gelan", "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Kitleyi Newroz alanında binlerce kişi sloganlarla karşıladı. HDK kortejinde sık sık "Yaşasın halkların kardeşliği", "Faşizme karşı omuz omuza", "Biji bratiya gelan", "Biji Newroz, biji Azadi", "Adil onurlu demokratik barış", "Disa disa serhıldan Azadiya Kürdüstan", "Tuncay Yıldırım ölümsüzdür", "Yaşasın devrim ve sosyalizm" sloganları atıldı.

Arama noktasında Mücadele Birliği Antep Platformu üyelerinin bazı pankartlarına polis tarafından el konuldu. Kürtlerin ve Türklerin katıldığı, farklı renk ve kültürleriyle Newroz'u renk cümbüşüne çeviren mitinge on binlerce kişi katıldı. Ayrıca BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, EMEP, ESP, ÖSP, ÖDP, TKP, SYK ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin temsilcileri ile sanatçı Erol Berxwedan da katıldı.

Newroz alanına "Barış için özgürlük, eşitlik için kardeşlik, biji Newroz, biji Sosyalizm" pankartı asıldı.

Newroz Tertip Komitesi Başkanı Bedir Keser, halkı selamladıktan sonra, kürsüye çıkan BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, bu Newroz'un barış sürecinin serhıldanı olduğunu söyledi.

Binici, müzakere sürecinin iradesi olarak Öcalan ile diyalog sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için Öcalan'ın görüşme koşullarının düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. Amed Newroz'unda barış sürecinin kapsamlı adımlarının atılacağını söyleyen Binici, bu sürecin Dersim'den, Roboskî'ye, Halepçe'ye ve Paris katliamları olmak üzere tüm katliamların hesabının sorulacağı bir süreç olacağını dile getirdi.

HDK adına konuşan Müslüm Acar, barış sürecinin bir parçası olacaklarını ve birleşik mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Newroz mitingi konuşmalardan sonra Erol Berxwedan konseriyle devam etti.