ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Sesimizi yükseltiyoruz'

Esenyurt Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Esenyurt'ta yürüyüş yaptı, "Evde ya da sokakta, okulda ya da işyerimizde nerede olursak olalım 'varız' diyoruz, sesimizi yükseltiyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Mart 2013 Perşembe, 22:45

İSTANBUL- Esenyurt Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Esenyurt'ta yürüyüş yaptı.

Bulut durağında bir aray gelen kadınlar, "Erkek egemen sistemin tahakkümüne katlanmayalım, örgütlenelim, mücadele edelim" yazılı pankart açarak Köyiçi'ne yürüdü.

KEFEN GİYDİLER

Kadına yönelik şiddeti anlatmak için kefeni simgeleyen beyaz elbiseler giyen kadınlar, "Jin, jiyan, azadi", "Aile değil kadınız", "Eşit işe eşit ücret", "Gözaltında tacize, tecavüze son" dövizleri taşıdı, sık sık sloganlar attı.

"Sakine yoldaş ölümsüzdür" sloganını atan kadınlar, Paris'te katledilen 3 Kürt kadın devrimciyi de andı.

'AİLE DEĞİL KADINIZ'

Esenyurt Kadın Platformu adına açıklama yapan Zerrin Seyrek, aileyi merkez alan politikaların kadınlara baskı, şiddet ve sömürü kıskacına mahkum ettiğini belirtti, "Aile değil kadınız" dedi.

Kayıtsız, güvencesiz ve esnek çalışmak istemediklerini belirten Seyrek, ev işçileri iş yasası kapsamına alınmadığı için ev işçilerinin devlet eliyle kayıtsız alana itildiğine dikkat çekti.

Ev emeğinin üretken ve değer yaratan emek olarak Anayasa'da tanınması gerektiğini belirten Seyrek, "Ev kadınlığı ortadan kalkıncaya kadar sosyal güvence ve emeklilik hakkı istiyoruz. Ev hizmetleri kamusal alanda sunulsun, kadınların evdeki köleliğine son verilsin" diye konuştu.

Kadınlara yönelik devlet şiddetinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Seyrek, şöyle konuştu: "Düzene başkaldıran, irade olan kadınlar Paris'te katledilen 3 devrimci Kürt kadın, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez gibi ya da zindanlardaki binlerce kadın tutsak gibi sorgusuz, sualsiz cezalandırılmak isteniyor. Savaş, militarizm, ırkçılık, milliyetçilik, şovenizm kadınlar için ayrımcılık ve şiddet demektir."

'ONURLU BİR BARIŞ'

30 yılı aşkın bir süredir devam eden savaşa dikkat çeken Seyrek, "Bölgemizdeki savaşı kışkırtan politikalara son verilmelidir. Biz kadınlar onurlu bir barış istiyoruz. Savaşa değil, kadınlara bütçe istiyoruz" diye konuştu.

Tüm kadınları mücadeleye ve örgütlenmeye çağıran Seyrek, son olarak şöyle konuştu: "Evde ya da sokakta, okulda ya da işyerimizde nerede olursak olalım 'varız' diyoruz, sesimizi yükseltiyoruz."

Kadınlar açıklamanın ardından oynadıkları tiyatro ile yaşadıkları şiddeti anlattı. Eylem, müzik dinletisi ile sona erdi.

haber görüntüleri