ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rapor: Şahin Öner ezilerek öldürüldü

19 yaşındaki Şahir Öner'in adli tıp raporu açıklandı. Buna göre Öner, göğüs ezilmesine bağlı iç kanama sonucu yaşamını yitirdi. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karataş, "Göğüs boşluğunda iki litre kan mevcuttur. Ayrıca, kafa, kol ve bacağında sürtünmeye bağlı çeşitli izler var. Özetle gögüs kanamasına bağlı bir ölüm şekli gerçekleşmiştir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2013 Çarşamba, 15:44

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde bulunan Şehitlik semtinde, katıldığı protesto gösterisine yapılan polis müdalesi sırasında yaşamını yitiren 19 yaşında lise öğrencisi Şahin Öner'in ailesi, adli tıp raporunu teslim almak için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na İHD avukatları aracılığıyla başvuruda bulundu. Yapılan başvuru üzerine otopsi raporu aileye teslim edildi.

Adli tıp raporuna ulaşılması ile birlikte İHD Diyarbakır Şubesi, Öner'in ölüm nedeni ile ilgili yapılan haberler ve yapılan açıklamalara ilişkin şube binasında bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD MYK Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Av Serdar Çelebi, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Av Muhterem Süren ve Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr Kemal Karadaş katıldı.

VÜCUDUNDA EZİLMELER VAR

İlk olarak konuşan Şube başkanı Raci Bilici, "Rapor elimize ulaşır ulaşmaz, adli tıp dernekleri ve konuda uzman arkadaşlarımıza incelemeleri ricasında bulunduk. Kafası, karın boşluğu, kaburgaları ve ayaklarında ezilmeler var. Kesinlikle çocuğun elinde bomba ya da herhangi bir patlayıcı maddenin bulunduğuna dair bir belirti söz konusu değil. Yetkililerden şunu beklerdik. Ortada bir cinayet var. Ölüm şekli açığa çıkmadan ya da olayın nasıl geliştiğine ilişkin bir bulgu ortada yokken, failler yargılanmadan, adli makamlara çıkarılmadan bilgi verilmemesi gerekirdi. Ya da doğru bir bilgilendirme yapılmalıydı" dedi.

Bilici'nin ardından konuşan MYK Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Av Serdar Çelebi ise, "Kısa bir süre önce yine burada toplanmış ve bu coğrafyada insanların çok kolay bir şekilde katledildiğine ilişkin bir beyanda bulunmuştuk. Sebeplerini de, polislerin korunduğuna ilişkin olarak belirtmiştik. Yine benzer bir olay. Bir genç öldü. Otopsi raporu mevcut, nüfusa bildirildi. Kaydı düşürüldü. Öldü. Vali apar topar bir açıklama yaptı. Siz basın mensupları bizi aradınız, sordunuz. Ama size yanıt olmadık, çünkü bilmiyorduk. Ama vali biliyormuş. ‘Elinde bir bomba, polislere atmak isterken patladı’ demiş. Sonra ajanslarda fotoğraflar çıktı. Elleri sağlamdı, vücudu sağlamdı" dedi.

"Bir kentte bir vali ne iş yapar? Görevi, polisi korumak mıdır? Yoksa vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak mıdır?" diye sorun Çelebi, "Demokratik hiçbir ülkede valiler polisi koruma güdüsüyle hareket etmezler. Ve savcılara talimat niteliğinde böyle beyanatlarda bulunmazlar" dedi.

Savcılığın etkin bir soruşturma yürütmesine engel olduğunu söyleyen Çelebi, "Bomba mı patlamış? Ezilme mi? Savcı bunu bilmiyor. Çünkü olay yeri incelemelerini emniyet göndermemiş. Bir gün sonra savcılığın olay yeri inceleme tutanakları var dosyada. Kuvvetle muhtemel araçla ezilen bir insanı, polis tutup karakola götürüyor. Savcını tutmuş olduğu tutanak bu. Hastane yerine karakola götürüyor. Tırnaklarını çekiyorlar. Parmak izini alıyorlar. Meğer GBT'si yapılacak, örgütle bir bağlantısı var mı yok mu? Bu işten nasıl sıyrılacaklarının hesabı yapılıyor" dedi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Kemal Karadaş ise, elindeki adli tıp raporunda ateşli ve kesici hiçbir ize rastlanılmadığı ibaresine dikkat çekerek, "İki gün boyunca basından ve kamuoyundan bizi aradılar. Objektif olmak için hiçbir açıklamada bulunmadık. Otopsi raporu elimizde, tek kelime ile şunu söyleyeyim. Trafik kazasına ve göğüs ezilmesine bağlı iç kanama geçirmiştir. Çünkü rapora göre, göğüs boşluğunda iki litre kan mevcuttur. Ayrıca, kafa, kol ve bacağında sürtünmeye bağlı çeşitli izler var. Özetle gögüs kanamasına bağlı bir ölüm şekli gerçekleşmiştir" dedi.