ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rizeli devrimciler anıldı

12 Eylül döneminde işkenceyle öldürülen devrimci Ahmet Uzun şahsında, devrim mücadelesinde yaşamını yitiren Rizeli devrimciler anıldı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Ocak 2013 Perşembe, 10:21

İSTANBUL- Rize ve çevresinde devrim mücadelesine katılan, bu uğurda yaşamını yitirenler, dün akşam düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

16 Ocak 1981'de işkencede katledilen Ahmet Uzun şahsında devrim mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anıldığı etkinlik, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde gerçekleştirildi. 100'ü aşkın kişinin katıldığı etkinliğe ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören de katıldı.

'ONLAR GELECEĞE YOL BULMUŞ DEĞERLERİMİZ'

Saygı duruşuyla başlayan anma etkinliğinin açılış konuşmasını yapan İbrahim Karaca, "Biz bu toplumun namusuyuz. Hani 'Su çatlağını buldu' derler ya, biz de geleceğe yol bulmuş değerleriz. Çünkü biz sosyalistiz. Şehitlerimiz bu uğurda canlarını verdiler" dedi.

Mustafa Korkmaz da Ahmet Uzun'un yaşamını ve öldürülüşünü anlattı. Korkmaz, "O, arkadaşlarıyla birlikte egemenlerin soygun ve sömürü üzerine kurulu baskı, zor ve şiddete dayalı faşist sistemlerine, 12 Eylül 1980'de yapılan Amerikan patentli darbeye teslim olmayı değil, direnmeyi seçti" dedi. Ahmet Uzun'un "İlaç içerek intihar etti" denilerek cansız bedeninin ailesine teslim edildiğini anlatan Korkmaz, dönemin jandarma komutanı Albay İsmail Sinan, komando başçavuş Nadir Küçükkurt ve diğer subay ve astsubayların işkence yaptıklarının sabit olduğunu ifade etti. Korkmaz, dosyanın, "müessir fiil" denilerek kapatıldığını hatırlattı.

HALK DEVRİMCLERE 'YARDIM VE YATAKLIK' ETTİ

Anma etkinliği, sinevizyon gösterimi ile devam etti. Görüntülerden Cihan Alptekin, Ahmet Uzun, Şevki Kobal, İhsan Ermiş, Kenan Songün, Zeki Subaşı, Bayram Ali Tatoğlu, Kenan Fikriçırak, Mustafa Şefik ve daha niceleri geçti. Yaşlı bilge Yusuf Ziya Uzun, devrimcilere "yardım ve yataklık" eden emekçiler, köylü kadınlar da unutulmayanlar arasında yerlerini aldı.

12 Eylül döneminde bölgenin Dev Genç sorumlularından biri olan Ahmet Uzun, bir grup yoldaşıyla birlikte darbeden sonra kırsal bölgede mücadelesine devam etti. Rize Pazar'da köy halkı tarafından sahiplenen devrimciler, darbeden aylar sonra kuşatılarak esir düştü. Ahmet Uzun, 16 Ocak 1981'de işkence ile katledildi.