ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara'da biber gazlı 29 Ekim

Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen yürüyüşte olaylar çıktı. Polis, barikatı aşmaya çalışan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Barikatın kaldırılmasının ardından çok sayıda kişi, Anıtkabir’e yürüdü.

Etkin Haber Ajansı / 29 Ekim 2012 Pazartesi, 16:12

ANKARA- Cumhuriyet'in 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle “Cumhuriyet yürüyüşü" yapıldı.

Ankara Valiliği’nin yasaklamasına rağmen çok sayıda kişi, Birinci Meclis önünde toplandı. Anıtkabir’e yürüyüş yapılmasına izin vermeyen polis, Cumhuriyet Caddesi'ni 4 panzerle kapattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekillerin bulunduğu CHP heyeti de alana geldi.

Bu sırada toplanan kalabalığa katılmak isteyen bir grup, Cumhuriyet Bulvarı'ndan alana giriş yapmak istedi.

Polisin izin vermediği grup, alana girmek için ısrarını sürdürdü. Bunun üzerine polis ve grup arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Polis, gruba biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Yürüyüşe katılanlar da polise sopa ve pet şişeyle karşılık verdi.

ANITKABİR'E YÜRÜYÜŞ

Biber gazından vatandaşların yanı sıra basın mensupları da etkilendi. Gazdan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve bazı milletvekillerinin de etkilendiği öne sürüldü.

Gazdan etkilenen ve yaralanan bazı vatandaşlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.

Polisin müdahalesi sırasında civardaki bazı işyerlerinin de camları kırıldı.

Alanda bulunan on binlerce kişi, polisin müdahalesini protesto etti. Vatandaşlar "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları attı.

Yaşanan olayların ardından polis barikatı kaldırıldı. Bunun üzerine çok sayıda kişi, sloganlar ve marşlar eşliğinde Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçti.

NAİM ŞAHİN'DEN HAVADAN DENETİM

Bu arada, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Sikorsky tipi helikopterle Anıtkabir çevresinde yapılan yürüyüşü havadan izledi.