ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Hükümeti uyarıyoruz'

Açlık grevinin 43. gününde İHD İstanbul Şubesi hükümete seslenerek, "Sorunları çözün" dedi. İHD'nin gerçekleştirdiği oturma eylemine katılan Toplumsal Bellek Pltformu'ndan aileler ise cezaevlerindeki hak ihlallerine sessiz kalmama çağrısı yaptı

Etkin Haber Ajansı / 24 Ekim 2012 Çarşamba, 20:06

İSTANBUL- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Taksim Gezi Parkı'nda oturma eylemi gerçekleştirerek cezaevindeki açlık grevlerine kayıtsız kalmayacaklarını belirtti. Bugün akşam saatlerinde gerçekleştirilen eyleme Toplumsal Bellek Platformu'ndan aileler de katılarak, duyarlılık çağrısı yaptı.

'BU ZİHNİYETİNİZDEN DERHAL VAZGEÇİN'

Şube adına kısa bir konuşma yapan Şube Başkanı Ümit Efe, hükümete seslenerek, "Bu tutumunuzdan, bu zihniyetinizden vazgeçin. İmralı'da bir yılı geçen tecridi kaldırın. Anadil önündeki engelleri kaldırın. Kürtçe savunma önündeki engeli kaldırın. Biz uyarılarımızı tekrarlamaktan bıktık" dedi. Efe, "Hükümeti uyarıyoruz" diyerek, "Bugün burada bir kez daha sessiz tepkimizi gösteriyoruz" diye konuştu.

Toplumsal Bellek Platformu ailelerinden Zeynep Altıok, Maside Ocak, Meryem Göktepe, Ali Naki Kaptancıoğlu, Cüneyt Cebeneyan da oturma eylemine katıldılar.

'ANTER AİLESİNİN ÇAĞRISINI DESTEKLİYORUZ'

Platform adına Zeynep Altıok da söz aldı. Musa Anter ailesinden Dicle Anter ve Rahşan Anter'in, süren açlık grevlerine duyarlılığı geliştirmek amacıyla gittikleri bir günlük açlık grevine dikkat çeken Altıok, "Ülkemizde daha önce yaşanan ve vicdanen asla kabul edilemeyecek korkunç sonuçları olan olayların tekrar yaşanmaması için ses çıkartmak, her şeyden önce bir insanlık görevidir" dedi.

Açlık grevlerinin geri dönülmez noktaya ulaşmadan sorunun çözülmesini isteyen Altıok, hükümeti de uyararak, "Açlık grevlerinin sonlanması için gerekli adımı atmayanları ölümlerden sorumlu tutacağımızı belirterek, Musa Anter ailesinin bu vicdan çağrısını destekliyor, gerekli somut adımların atılması için kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Oturma eyleminde mumlar yakıldı ve "İnsan haklarıyla insandır", "Anadilde savunma haktır engellenemez", "Tecridi kaldırın ölümleri durdurun" sloganları atıldı.