ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'AB'nin göç politikaları öldürdü'

Ege Denizi'nde yaşamını yitiren 61 göçmenle ilgili açıklama yapan Göçmen Dayanışma Ağı, "61 göçmeni öldüren AB'nin göç politikalarıdır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 15 Eylül 2012 Cumartesi, 16:23

İSTANBUL- Göçmen Dayanışma Ağı, Yunanistan'a göç etmek isterken batan teknede yaşamını yitiren 61 göçmenle ilgili Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan Ufuk Ahıska, yaşamak zorunda bırakıldıkları koşullardan kaçan göçmenlerin ölüm sebebinin ülkelerindeki savaş ya da insan tacirlerinin insafsızlığı olmadığına dikkat çekti, "Onları öldüren AB'nin göç politikaları, Frontex'in sınırlarda ve denizlerde yürüttüğü göçmen avcılığı ve Türkiye'nin göçmenlere açtığı savaştır" dedi.

AB için göçün "güvenlik" meselesi olduğuna dikkat çeken Ahıska, 61 göçmenin ölümünün de "güvenlik zafiyeti" olarak değerlendirildiğini, Suriye göçmenlerle birlikte ana akım medyada bu söylemin daha yaygın yer aldığını kaydetti.

"Son günlerde, Suriyelilerin Hatay'da ev tutmalarına izin verilmiyor, oturdukları evler polis zoruyla boşaltılıyor" diyen Ahıska, pasaportlu göçmenlerin 4 ayrı kente zorunlu sürgüne gönderildiğini, pasaportsuz olanların ise kamplara konulduklarını belirtti.

Söz konusu tecrit politikalarına derhal son verilmesini isteyen Ahıska, sığınmacıların dolaşım ve özgürlükleri üzerindeki sınırlamaların kaldırılmasını, kampların hemen sivil insan hakları örgütlerinin denetimine açılmasını ve insani her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi.

Herkesin koşulsuz serbest dolaşım hakkına ve istediği yerde yaşama özgürlüğüne sahip olduğu belirtilen açıklama, "Kimse nedensiz kaçmaz, hepimiz göçmeniz", "Sınırsız, ulussuz, sürgünsüz bir dünya" sloganlarıyla sona erdi.