ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kastamonu'da çevre felaketi

Kastamonu'da bulunan Devrekani Çayı, hayvan çitlikleri ve peynir üretme tesisleri nedeniyle kirleniyor. Siyah akan ve üzerinde yağ tabakası biriken çayın kıyısına binlerce balık ölüsü vurmuş durumda.

Etkin Haber Ajansı / 04 Ağustos 2012 Cumartesi, 10:43

KASTAMONU- Kastamonu Devrekani'den çıkıp Daday, Azdavay, Pınarbaşı ve son olarak Cide'den denize dökülen Devrekani Çayı'nda bir felaket yaşanıyor. Çay'ın, Daday ilçesi Değirmenözü Köyü'nden geçen kısmında binlerce balık ölüsü kıyıya vurdu.

İki yıl öncesine kadar pırıl pırıl akan Devrekani Çayı, bugün canlıların yaşayamayacağı bir hale geldi. Devrekani'ye kurulan hayvan çiftlikleri ve peynir üretme tesislerinin neden olduğu kirlilik, balık ölümlerine neden olurken, çay simsiyah akıyor ve üzerinde bir yağ tabakası görülüyor.

Çay'ın geçtiği bölgelerden birisi olan Değirmenözü Köyü'nde binlerce balık ölüsü kıyıya vurmuş durumda. Köylüler, daha pek çok yerde benzer görüntülerin yaşandığını belirtiyor.

Köylülerin iddiasına göre çiftlik ve tesisler, AKP iktidarına çok yakın bir şirkete ait.

Çevre köylerden 25 köyün muhtarının yaptığı şikayetlerden ise bir sonuç alınamadı.